Türkiye’nin İlk Kitap Eczanesi Açıldı

Çocuklar için yaptığı çalışmalarla oldukça ses getiren Bursa Büyükşehir Belediyesi, yeni projesini hayata geçirdi. Türkiye’nin ilk Kitap Eczanesi Bursa’da açıldı. İçerisinde ilaç yerine masal kitaplarının yer aldığı bu renkli eczanede “Kitap Reçetesi” ile birlikte gelen çocuklara ücretsiz kitap hediye ediliyor. Bu proje kapsamında doktorlar muayene ettikleri çocuklara içerisinde Kitap Reçetesi bulunan bir zarf veriyorlar. Çocuklar bu reçete ile hediye kitaplarını alabiliyor.

Bu sıra dışı Kitap Eczanesi’nden verilen zarfların içinde çocukların yüzünü gülümsetecek bir başka sürpriz daha var. Zarfların içerisinden bir etkinlik kartı çıkıyor. Bu kart sayesinde çocuklar ve aileleri sene boyunca Tayyare Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikler arasından istedikleri beş etkinliğe ücretsiz olarak katılabilecekler.

Çocukların Kitaplara Bakış Açısı Değişecek

Çocuklar, iyilik, doğruluk ve benzeri birçok kavramı ilk kez ebeveynlerinin onlara anlattığı masallar ile öğrenir. Kitaplar, çocukların hayal dünyasının, konuşma becerisinin, kelime dağarcığının zenginleşmesini ve çevrelerini tanımalarına sağlarken, merak duygularını da besliyor. Bu nedenle okul öncesi ile on iki yaş arasındaki çocukların masal kitapları ile iç içe büyümesi çok önemli bir hal alıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, çocuklara kitap okuma bilincini ve kitaba olan farkındalığı çok sıra dışı bir yöntem ile aşılamaya çalışıyor. Bu projenin ana hedefi çocuklara kitap hediye etmek değil; kitapları, doktordan aldıkları bir reçete karşılığında aldıkları için kitap okumanın ilaçlar kadar faydalı ve sağlıklı olmak gibi hayati bir ihtiyaç olduğu konusunda bilinçlendirmek.

Hastanelerin Bahçesinde Yer Alacak

Kitap Eczanesi, daimî olarak Bursa’daki hastanelerin bahçesinde yer alacak. Kitaplar, çocuklara hitap edecek şekilde tasarlanmış bir kulübeden, özel tasarlanmış Kitap Eczanesi zarflarında çocuklara teslim edilecek. Masal ve hikâye kitapları hasta olan çocuklara moral olurken, gelecekte de küçüklüklerine dair tatlı bir anı olarak hafızalarında yer edecek. Çocukların kişisel gelişimi için son derece önemli olan bu proje uzun bir dönem devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir