Bizimle iletişime geçin

Genel

Koronavirüs’ten Sonra Mutand Virüsü Durdurulamıyor !

Mutand virüsle ilgili çok kritik gelişme; Durdurulamıyor

Tüm dünyanın üzerine kabus gibi çöken koronavirüs belasında şimdi de mutand virüs hayatı olumsuz etkiliyor. Dünya Sağlık Örgütü, biri İngiltere diğeri Güney Afrika’da ortaya çıkan iki mutasyona ilişkin çok kritik bir açıklama yaptı. İşte DSÖ’nün mutand virüsle ilgili açıklamasının detayları…

Mutand virüsle ilgili çok kritik gelişme; Durdurulamıyor - Sayfa 1

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)İngiltere’de ortaya çıkan koronavirüsün (Covid-19) yeni mutasyonu B.1.1.7’nin 70 ülkede, Güney Afrika’da ortaya çıkan mutasyonun ise 31 ülkede belirlendiğini duyurdu.

Mutand virüsle ilgili çok kritik gelişme; Durdurulamıyor - Sayfa 2

Koronavirüsün İngiltere’de ve Güney Afrika’da ortaya çıkan ve daha hızlı bulaşan ve daha öldürücü olan bu yeni türleri dünya genelinde yayılmaya devam ediyor.

Mutand virüsle ilgili çok kritik gelişme; Durdurulamıyor - Sayfa 3

Dünya Sağlık Örgütü’nün haftalık epidemiyolojik raporunda, İngiltere’de ortaya çıkan yeni türün 70, Güney Afrika’da ortaya çıkan yeni türün ise 31 ülkede tespit edildiği kaydedildi.

Mutand virüsle ilgili çok kritik gelişme; Durdurulamıyor - Sayfa 4

Dünya genelinde toplam vaka sayısı 100 milyonu, toplam can kaybı ise 2 milyon 170 bini aşmış durumda. Mutasyonun bu kadar hızlı bir şekilde 101 ülkeye ulaşması bu anlamda endişeleri daha da artırıyor.

Yeni tip koronavirüsün mutasyona uğrayan türlerini yakın takibe alan Sağlık Bakanlığı, ilk olarak geçen yıl aralık ayında İngiltere, Güney Afrika ile Brezilya‘da yeni vakalarda görülen mutasyona uğramış yeni tip koronavirüsün (Covid-19) Türkiye’de olup olmadığına ilişkin çalışma başlattı.

Mutand virüsle ilgili çok kritik gelişme; Durdurulamıyor - Sayfa 6

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, küresel salgının tüm dünyada hala çok aktif olarak kendini gösterdiğini, hatta kimi ülkelerde yeni vaka sayılarında ciddi artış yaşandığını belirtti.

Şu anda dünyada tartışılan en önemli konulardan birinin virüste gelişen yeni mutasyonlar olduğuna işaret eden Kayıpmaz, yeni varyantların ciddi bir tehlike olarak görüldüğünü kaydetti.

Mutand virüsle ilgili çok kritik gelişme; Durdurulamıyor - Sayfa 8

Mutasyonlara ilişkin birçok ülkede bilimsel çalışmaların yürütüldüğünü dile getiren Kayıpmaz, bir yandan söz konusu varyantların bulaştırıcılık ve ölüm riski üzerine etkisinin diğer yandan ise uygulamaya başlanan aşıların etkinliğine yansımasının incelendiğini söyledi.

Mutand virüsle ilgili çok kritik gelişme; Durdurulamıyor - Sayfa 9

Kayıpmaz, yeni tip koronavirüsteki mutasyonun ilk olarak geçen yıl aralıkta tespit edildiğini ve İngiltere’de yaygın görülmeye başladığını hatırlattı. Bir süre sonra farklı ülkelerde de yeni mutasyonların ortaya konulduğunu anlatan Kayıpmaz, İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika’da üç farklı mutant varyant tespit edildiğini ifade etti. Kayıpmaz, mutasyonla başta İngiltere olmak üzere bazı ülkelerde yeni vaka sayılarının arttığına dikkat çekti.

Mutasyonların aşılar üzerindeki etkisine yönelik çalışmalar yapıldığını anlatan Kayıpmaz, “Şu ana kadar söz konusu aşıların etkinliğini ciddi anlamda azaltan bir mutasyon ortaya konulmadı ama biz biliyoruz ki bu mutasyonlar kişiler arasında virüsün daha kolay bulaşmasına yol açıyor. Bu ne demek? Kronik hastalığı olan kişilere ve hassas gruplara daha kolay bulaşabilen bir virüs ve daha fazla hastalık yapıcı bir etkiyle karşımıza çıkabilir, bu tehlike var.” ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Kayıpmaz, mutasyonun şu an için çok ciddi bir endişe kaynağı olmadığını ancak tedbirli davranılması gerektiği uyarısında bulundu.

1018
Mutand virüsle ilgili çok kritik gelişme; Durdurulamıyor - Sayfa 11

Yeni tip koronavirüsün mutasyona uğrayan türünün Türkiye’de olup olmadığına ilişkin de inceleme yapıldığına işaret eden Kayıpmaz, “Periyodik olarak virüsten alınan örneklerin analizi yapılıyor. Bu çalışma şu anda devam ediyor, zaten mutasyonlar ortaya çıktığı andan itibaren sürekli ülkemizde çalışma yapılıyordu. Bu kapsamda, ülkemizde Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından hangi mutasyonların olup olmadığına ilişkin düzenli analizler yapılıyor.” dedi.

Mutand virüsle ilgili çok kritik gelişme; Durdurulamıyor - Sayfa 12

“Yaygın aşılama sonucunda ve tedbirlerin uygulanmasıyla elimiz daha da güçlenecek”

Kayıpmaz, mutasyonların görüldüğü ülkelere ilişkin Türkiye’de hemen tedbirlerin hayata geçirildiğini anımsatarak, “Mutasyonların sık görüldüğü ülkelerden gelen kişilere yönelik tedbirler alındı. Bu kapsamda, bu ülkelere ilişkin uçuş yasağı konuldu. Örneğin, İngiltere bu şekildeydi.” diye konuştu.

Mutand virüsle ilgili çok kritik gelişme; Durdurulamıyor - Sayfa 13

İngiltere, Danimarka, Güney Afrika’dan Türkiye’ye uçuşlarda geçici durdurma kararı alındığını anımsatan Kayıpmaz, bu ülkelere artan mutasyonlu virüs kaynaklı vakalar nedeniyle Brezilya’nın eklendiğini ifade etti. Bu tür tedbirlerin önemli olduğunu ve mutasyonlu virüsün girmesinden ülkeyi koruyacağını vurgulayan Kayıpmaz, “Solunum yoluyla bulaşan bir virüs olduğu için sonsuza kadar mutasyondan korunma şansı olmayabilir.” sözleri ile uyardı.

Mutand virüsle ilgili çok kritik gelişme; Durdurulamıyor - Sayfa 14

Doç. Dr. Kayıpmaz, sözlerine şöyle devam etti:

“Yapmamız gereken, başta maske, fiziksel mesafe ve hijyen kurallarına uymak, kalabalıktan kaçınmak, kapalı yerlerde bulunmamaktır. Dolayısıyla mutasyonlu virüsten korunmada en güçlü araç tedbirlere uyum olacaktır. Bunun dışında bir yandan aşılama devreye girdi. Şu anda aşı çalışmaları uygulanmaya devam ediliyor. Ülkemize gelecek diğer aşılarla birlikte de yaygın aşılama sonucunda ve tedbirlerin uygulanmasıyla mutasyondan korunmak anlamında elimiz daha da güçlenmiş olacak.

Mutand virüsle ilgili çok kritik gelişme; Durdurulamıyor - Sayfa 15

Araştırma nasıl yapılıyor?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 1 Ocak’ta, ilk olarak İngiltere’de tespit edilen mutasyona uğramış koronavirüsün Türkiye’de görüldüğünü açıklamıştı. Koca, İngiltere kaynaklı mutasyon sebebiyle yapılan incelemelerde, bu ülkeden yurda giriş yapan 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildiğini, bu kişilerin karantinaya alındığını söylemişti.

Mutand virüsle ilgili çok kritik gelişme; Durdurulamıyor - Sayfa 16

Sağlık Bakanlığı tarafından, Kovid-19’un Türkiye’de mutasyona uğrayıp uğramadığını ortaya koyacak bilimsel araştırmayla virüsün genetik haritası belirlenmeye çalışılıyor. Araştırmayla, dünyanın farklı coğrafyalarından ülkeye giriş yapan virüsün bölgelere göre etkinliği ve Türkiye’de yerli suş haline gelmiş olan, hala Türkiye’de dolaşımda bulunan suşun hangi coğrafyayla en yakın genetik ilişkisinin olduğu inceleniyor.

Mutand virüsle ilgili çok kritik gelişme; Durdurulamıyor - Sayfa 17

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) “Ulusal İnfluenza Merkezi” olarak tanımladığı bir referans laboratuvarı olan Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarında yürütülen çalışmayla, Türkiye’de görülen solunum yolu hastalıklarının haritası çıkarılıyor.

Mutand virüsle ilgili çok kritik gelişme; Durdurulamıyor - Sayfa 18

Bu kapsamda, yeni tip koronavirüsün Türkiye’de görülmeye başlanmasıyla, daha önce yürütülen solunum yoluyla bulaşan viral enfeksiyonların sürveyans çalışmasına yeni bir ajan daha eklenerek Kovid-19’a yönelik mutasyon olup olmadığına bakılıyor. Yurt dışındaki Kovid-19 virüs örneklerinin ortak kullanılan bir platforma yüklendiği çalışma ile başka ülkelerden raporlanan genetik materyal karşılaştırılıyor.

Continue Reading
Yorum Yap

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir