Bizimle iletişime geçin

Pelin Koç: “Biz kadınlar, kimseye bir şey kanıtlamaya çalışmıyoruz!”

Bengütürk TV Spor Müdürü Pelin Koç, spor medyasında hâkim olan ataerkil yapının söylemlerinden etkilenmediklerini belirterek, “Biz bu işin kadınları olarak, kimseye bir şey kanıtlamaya çalışmıyoruz” dedi.

RÖPORTAJ: BURAK ALTINOK

Bengütürk TV’nin başarılı Spor Müdürü Pelin Koç, spor medyasına ilişkin merak edilenleri Arel Üniversitesi İletişim Fakültesi 4. Sınıf Öğrencisi Burak Altınok’a anlattı. Kadınların gerek sosyal hayatlarında gerek iş hayatında zorluklarla mücadele ettiğini ifade eden Koç, spor basınında kadın-erkek çalışanlar arasında maddi anlamda ‘eşitsiz’ bir durum yaşanmadığını söyledi.

Koç, iktisat bölümüzü mezunu olduğunu ve spor basınında 1.Lig yazıları kaleme alarak başladığını bildirdi. Bengütürk TV’de Spor Müdürü olarak kariyerine devam eden Koç,  “Dikkat çekici bir hikâyem yok. Günün yaklaşık 10 saatini televizyonda geçiren bir sporseverim” diye konuştu.

Spora olan ilgisinin gelişmesinde amcası Zafer Koç’un önemli bir rolü olduğuna değinen Koç, Chelsea ve bir dönem Galatasaray’ın da formasını terlettiği Didier Drogba’nın yaptığı konuşmayla ülkesindeki savaşı bitirdiğini ve sporun birleştirici etkiye sahip olduğunu dile getirdi.

 “Var olmak adına çok çalıştım!”

Mesleğe ilk başladığı günlerde sıkıntılı zamanlar yaşadığını söyleyen Koç, spor basınında kadın-erkek olmak gibi unsurların çok önemli olmadığını, önemli olanın ortaya koyulan işlerin belirleyici olduğunu bildirdi.

 “Spor medyasında öyle bir durum yok”

Kadın ve erkek sporcular arasında yaşanan maddi eşitsizliğin kendisini çok rahatsız ettiğini belirten Koç, spor medyasında böyle bir durum olmadığını söyledi. Erkeklerin hakim olduğu toplum yapısının söylemlerinden etkilenmediğine dikkat çeken Koç, “Biz bu işin kadınları olarak kimseye bir şey kanıtlamaya çalışmıyoruz” dedi.

“Her işin zorlukları var”

Her işin zorlukları olduğuna değinen Koç, “Bizim meslekte fiziksel olarak yorulduğumuz çünkü sıcak havada, soğuk havada, yağmurda karda antrenman takip edip, program çekiyoruz ama bunlar her işte oluyor. Herkesin acı eşiği ve etkilendikleri farklıdır. Gün içinde inişlerimiz, çıkışlarımız ve sinirlendiğimiz anlar oluyor” ifadelerine yer verdi.

“Federasyon destek sağlamalı”

Kadın sporcuların ‘seksist’ özellikleriyle, kadınlıklarıyla ön plana çıkarılması hakkında Koç, “Kadın sporcuların zaman zaman bu şekilde gündeme geldiğine şahit oluyoruz ve bu çok üzücü. Basit mantıkla hep şunu düşürüm, bir mal alıcı bulmazsa üretilmez. Bence bu tarz haberler de biraz böyle bir durum. Kadını seks objesi gibi gösteren haberler alıcı bulmazsa yapılmaz” dedi.

Kadın futbolu gibi branşların yayıncı bulamaması konusunda da açıklamalarda bulunan Koç, “Bazı ülkeler dışında dünyada ve ülkemizde kadın futboluna ilgi yok. İzlenmediği için reklam geliri olmuyor ve dolayısıyla kanallarda para kazanamayacakları bir işe girmek istemiyorlar. Eğer federasyonlar yayın desteği sağlarsa bizlerde bir yerlerden başlarız ve o günü sabırsızlıkla bekliyorum” diye temennide bulundu.

“Önemli olan işin nasıl önüme geldiği!”

Spor müdürü olarak kendisine yönelttiğimiz LGBTİ bireyler medyada iş bulabilir mi sorusunu içtenlikle yanıtlayan Koç son olarak, “İnsanları cinsel tercihlerine göre yargılamayı doğru bulmuyorum. Ben kendi adıma bir spor müdürü olarak verdiğim işin masama nasıl geldiğine bakarım. Çalışma arkadaşlarımı cinsel tercihlerine göre değil, iş yapabilme kapasitesine göre seçerim” dedi.

Continue Reading
Yorum Yap

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir