Bizimle iletişime geçin

Genel

Antony Blinken ABD’nin Yeni Dışişleri Bakanı

Antony Blinken ABD’nin yeni Dışişleri Bakanı

ABD Senatosu, Başkan Joe Biden’ın Dışişleri Bakanlığına aday gösterdiği Antony Blinken’ı onayladı. Blinken, Türkiye’ye uygulanan yaptırımların artırılmasını savunuyordu. Blinken Obama döneminde Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısıydı.

Antony Blinken ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı

Barack Obama döneminde görev yapan bir isim daha ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden’ın kabinesindeki yerini aldı.

Biden’ın Dışişleri Bakanlığı için aday gösterdiği Antony Blinken, Senato’da yapılan oylama sonucunda onaylandı.

Senato Genel Kurulunda yapılan oylamada, Blinken’ın bakanlığa adaylığı 22’ye karşı 78 oyla kabul edildi.

Savunma Bakanı Lloyd Austin, Hazine Bakanı Janet Yellen ve Ulusal İstihbarat Direktörü Avril Haines’ten sonra Biden’ın kabinesinde Senatodan onay alan dördüncü isim Blinken oldu.

ABD’de Ulusal İstihbarat Direktörü de kabine üyesi olarak sayılıyor.

TÜRKİYE’YE YAPTIRIMLARIN ARTIRILMASINI SAVUNUYOR

Blinken, adaylığının ilan edilmesinin ardından yaptığı açıklamada Türkiye’ye yönelik yaptırımların artırılmasını savunmuştu.

Blinken, “Türkiye’ye uygulanan yaptırımların artırılması değerlendirilmeli” demişti.

Blinken, Obama’nın başkanlığı döneminde Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak görev yaptı.

ANTONY BLİNKEN KİMDİR?

ABD’nin küresel imajını düzeltmesi beklenen 58 yaşındaki Blinken, Obama döneminde hem Beyaz Saray, hem Dışişleri Bakanlığı hem de ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinde önemli görevler ifa etti.

Uzun yıllar Biden ile çalışan ve dış politikada 30 yıllık tecrübesi bulunan Blinken, Obama döneminde 2015-2017 yıllarında Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevini yaptı.

Yönetimin DEAŞ’a karşı mücadele, Asya ile ilişkileri yeniden dengeleme ve küresel mülteci krizi gibi konularda yürüttüğü diplomaside başı çeken Blinken, eski Başkan Barack Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcılığını görevini de yürütmüştü.

Obama’nın ilk döneminde Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı olan Blinken, Senato Dış İlişkiler Komitesinde de 2002-2008 yılları arasında Biden ile birlikte çalıştı.

Blinken, 1994-2001 yılları arasında eski Başkan Bill Clinton’ın Ulusal Güvenlik Konseyi’nde de görev aldı.

Biden ve Başkan Yardımcılığına seçilen Kamala Harris’e seçim kampanyası döneminde dış politika danışmanlığı yapan Blinken, öncesinde ise “Penn Biden Center for Diplomacy and Global Engagement” adlı düşünce kuruluşunun direktörlüğünü üstlendi.

Kamu görevlerinde bulunmadan önce “The New Republic” dergisinde muhabirlik yapan ve dış siyaset üzerine yazılar yazan Blinken, “Ally Versus Ally: America, Europe, and the Siberian Pipeline Crisis” kitabını yazdı.

Lise eğitimini Paris’te alan Blinken, Harvard ve Columbia Üniversitelerinde hukuk tahsili gördü.

Continue Reading
Yorum Yap

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir