Bizimle iletişime geçin

Genel

7,2 Milyar Kilovatsaat Enerjiyle Katkı Sağladı

Atatürk Barajı 2020’de ekonomiye 7,2 milyar kilovatsaat enerjiyle katkı sağladı

Atatürk Barajı 2020'de ekonomiye 7,2 milyar kilovatsaat enerjiyle katkı sağladı

Türkiye’nin en büyük barajı olan Atatürk Barajı, 2020 yılında ürettiği 7,2 milyar kilovatsaat enerjiyle ülke ekonomisine katkı sağladı.

Fırat Nehri üzerinde yapımına 1983 yılında başlanan ve 1990’da tamamlanan Barajı, 1992 yılında enerji üretimine geçti.  yaklaşık 49 milyar metreküp su depolama hacmiyle dünyanın sayılı barajları arasında yer alıyor.

Türkiye’deki hidroelektrik santrallerinde (HES) üretilen enerjinin yüzde 20’sini tek başına karşılayan Atatürk Barajı, 2 bin 400 megavat güce sahip 8 türbinle yaklaşık 30 yıldır kesintisiz enerji üretiyor. Yetkililer, Atatürk Barajı’nda üretilen elektrikle 2020 yılında yaklaşık 2 milyon kişinin enerji tüketiminin karşılandığını belirtti.

ATATÜRK BARAJI ÖNEMLİ BİR ENERJİ ÜSSÜ

Atatürk Barajı HES İşletme Müdürlüğü Teknik Müdür Yardımcısı Erdoğan Hanol, AA muhabirine, Atatürk Barajı’nın ülkenin önemli bir enerji üretim üssü olduğunu söyledi. Atatürk Barajı HES’in ilk olarak 1992 yılında 2 türbin ile işletmeye açıldığını belirten Hanol, “Atatürk Barajı bugüne kadar 196,8 milyar kilovatsaat enerji üretmiştir. 3,6 milyar dolara mal olan Atatürk Barajı ve HES’inin ülke ekonomisine katkısı 2015 yılına kadar 15 milyar dolar olup, Türk lirası karşılığı da 111 milyar liraya ulaşmıştır. Atatürk Barajı ilk 5 yılında kendini amorti ettikten sonra ülke ekonomisine katkı sunmaya devam etmiştir.” diye konuştu.

“ÜRETİLEN ENERJİ HERKESİN KULLANIMINA SUNULUYOR”

Continue Reading
Yorum Yap

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir