Bizimle iletişime geçin

Genel

Türk SİHA’sı Alan Ukrayna, İHA Avcısı Geliştirdi

Türk SİHA’sı alan Ukrayna, İHA avcısı geliştirdi

Türkiye’nin geliştirdiği insansız hava araçlarından satın alan Ukrayna, Türk SİHA’larına karşı bir silah geliştirdi. Cobra-AntiDrone adı verilen silah, tek bir mermiyle kamikaze drone’ları etkisiz hale getiriyor.

Türk SİHA'sı alan Ukrayna, İHA avcısı geliştirdi

AĞIRLIĞI BAŞLIKLA 2 KİLO
Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre, Cobra-AntiDrone, Türk SİHA’sı Bayraktar TB2 ve İsrail’in Mini Harpy tipi gözlem İHA’larına karşı tasarlandı. Tanksavar silahı gibi bir sistem olarak düşünülen ve başıboş mühimmatları önleme yeteneği de olan mini Cobra-AntiDron, 40 santimetre uzunluğunda, 12 cm çapında ve sadece 2.2 kilo. Üstelik bu ağırlığa, 1 kiloluk savaş başlığı da tahil.

Bu mini helikopterin önleme yüksekliği 2 kilometre, savaş yarıçapı ise 5 kilometre. Tamamen yapay zekayla ve bağımsız olarak hareket ediyor.

ATEŞ EDİP GERİ GELİYOR
Bir dakikadan daha az sürede savaş pozisyonuna giriyor, birçok fırlatıcı ile gönderilebiliyor. 12 kalibrelik tek bir mermiyle, kamikaze drone’ları da avlıyor. Hedefe saldırdıktan sonra tekrar geri geliyor ve yeni mermi yüklüyor.

İHA ve SİHA’lara karşı elektronik savaşın başarısız olması nedeniyle bu sistem geliştirildi. Türkiye’den Bayraktar TB2 alan Ukrayna’nın bu sistemi de kurması hayli ilginç.

Continue Reading
Yorum Yap

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir