Cumhurbaşkanlığı’ndan WhatsApp Açıklaması:

Cumhurbaşkanlığı’ndan WhatsApp açıklaması: Yerli ve milli uygulamalara davet ediyoruz

Yeni kuralları kabul etmeyenler ise Whatsapp’ı kullanamayacak.

WhatsApp’ın kullanıcılarına yönelik “zorunlu güncelleme” kararının ardından, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç’tan kullanıcılara “yerli ve milli uygulamalara” davet geldi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan WhatsApp açıklaması: Yerli ve milli uygulamalara davet ediyoruz

WhatsApp’ın kullanıcı verilerinin Facebook’la paylaşacak olması ve bunu kabul etmeyenlerin 8 Şubat 2020 tarihinden itibaren uygulamayı kullanamayacak olmasına yönelik tepkiler devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Koç da Twitter hesabından konu hakkında bazı görüşlerini dile getirdi.

“Veri mahremiyeti açısından AB ve diğer ülkeler ayrımı kabul edilemez! Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi’nde de belirttiğimiz gibi yabancı menşeli uygulamalar veri güvenliğine yönelik önemli riskler içeriyor” ifadesini kullanan Koç, şöyle yazdı:

Bu sebeple dijital verimizi yerli ve milli yazılımlarla korumalı, kendi ihtiyaçlarımıza göre geliştirmeliyiz. Unutmayalım yerli milli çözümler sayesinde Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalır. Yabancı menşeli muadillerinden çok daha fazlası, BİP ve Dedi gibi milli ürünlerimizde var. Tüm vatandaşlarımızı yerli ve milli uygulamaları kullanmaya davet ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın belirttiği gibi dijital faşizme hep birlikte karşı duralım!

“WhatsAppSiliyoruz” ve “Telegram” etiketleri Twitter Türkiye gündemine girdi

Whatsapp’ın, kullanıcılarına ait kişisel verilerinin kullanımıyla ilgili kurallarını güncellemesi sonrası Türkiye’deki kullanıcılar Twitter’dan karara tepki gösterdi.

Selçuk Bayraktar: Whatsapp’ı siliyorum

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşımda, WhatsApp’tan yeni veri politikası nedeniyle ayrıldığını söyledi.

Bayraktar, “WhatsAppSiliyoruz” etiketiyle yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı:

Whatsapp’dan uygulamaya koyduğu yeni veri politikası nedeniyle ayrılıyorum. Kullandığım mesajlaşma programları: BIP. Açık kaynak kodlu olduğu için: Telegram Signal.

Whatsapp’ın aldığı yeni karar

Kullanıcılarına ait kişisel bilgilerde ilgili kurallarını güncelleyen iletişim uygulaması Whatsapp, Şubat ayından itibaren aynı sosyal iletişim ağı içindeki Facebook şirketleriyle, kullanıcılarına ait verileri paylaşacağını açıklamıştı.

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in dev bir ticari iletişim ağı oluşturma stratejisi doğrultusunda güncellenen kurallara göre, kullanıcıların birbirleriyle yaptığı özel görüşmeler Facebook ile paylaşılmasa da ticari bilgilerin verilerin paylaşılmasının yolu açılmış olacak.

Uygulama 2020’nin Temmuz ayında yaptığı güncelleme ile kullanıcılarına veri paylaşımından muaf olmayı seçmeleri için 1 ay süre vermişti. Son güncelleme ile tercih imkanı ortadan kalkıyor.

Yeni kuralları kabul etmeyenler ise Whatsapp’ı kullanamayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir