Bizimle iletişime geçin

Dr. Şeref Oğuz, Arel TV’ye konuştu: Reformlar Vatandaşı Kapsamalı

 

Dünya Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Dr. Şeref Oğuz, TV Arel’e yaptığı açıklamada, “Yapılması planlanan reformlar vatandaşı kapsamalı, yoksa Resmi Gazetede yayımlanan bir kanun maddesinden farkı kalmaz” dedi

Dünya Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Dr. Şeref Oğuz, TV Arel youtube kanalı ve areledu instagram hesabından yapılan “Dünyada ve Türkiye’de Ekonomik Gündem” programına konuk oldu. Program, İstanbul Arel Üniversitesi Kemal Gözükara Yerleşkesi’nde eğitim camiasına kazandırılan Borsa sınıfında gerçekleştirildi.

İstanbul Arel Üniversitesi Sinema ve Televizyon 3. Sınıf öğrencisi Nagihan Nursev Özkaya’nın moderatörlüğünde gerçekleşen programdan dünyanın ve Türkiye’nin ekonomik durumu masaya yatırıldı. Birbirinden önemli açıklamalar yapan Dr. Oğuz, Türkiye’nin gündemindeki ekonomik reformlara dikkat çekti.

Dr. Şeref Oğuz, “Henüz reformların ne olduğunu tam anlamıyla bilmiyoruz. Ancak artık patinaj yapmaya başladık. Reforma ihtiyaç duymamızın nedeni deforme olmamızdan kaynaklanıyor. Har vurup harman savurulan ekonomik düzende ülkenin kredi risk puanının 500-600’lere düşmesi şapkayı önümüze koyup düşünmemize neden oluyor” dedi.

“Eğer denizden bir dalga geliyorsa alabora olursun” ifadeleriyle dünyadaki çalkantılı ekonomik düzene vurgu yapan Dr. Şeref Oğuz, “Şu anda 6 buçuk milyon gencimiz işsiz. Bunların iş bulması için yatırıma ihtiyacımız var. Bu nedenle reform artık kaçınılmazdır. Ama nasıl bir reform? Bu reformlar halka temas etmelidir. Yoksa resmi gazetede yayımlanan bir kanun maddesinden farkı kalmaz” değerlendirmesinde bulundu.

‘BREXIT BİZİM İÇİN BİR FIRSAT’

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasının hemen ardından Türkiye’nin İngiltere ile serbest ticaret anlaşması imzalamasının oldukça önemli olduğunu ifade eden Dr. Şeref Oğuz, “BREXIT hem Avrupa Birliği’nin yeni güçler aramasına, İngiltere’nin ise yeni iş birlikleri aramasına neden oldu. Bu iyi değerlendiriyoruz” dedi.

‘TEDARİK GÜCÜMÜZÜ GENİŞLETMELİYİZ’

Koronavirüsün Çin’e ekonomik alanda da bazı faturalar kestiğinin altını çizen Dr. Şeref Oğuz, “Çin’e duyulan öfke ithalat yapan ülkeleri alternatif ülkelere yönlendirdi. Bu nedenle X ülkenin daha önce Çin’den tedarik ettiği malların Türkiye’de üretimde bir karşılığı olması gerekiyor” dedi.

‘GENÇLERE YATIRIM YAPILMALI’

“Gençlere ve geleceğe yapılan yatırımlar, en hızlı dönüş alabileceğimiz yatırım şekli olarak dikkat çekiyor” diyen Dr. Şeref Oğuz, “Bu alanda yatırımları artırmak, reform paketinde halkı ve gençleri de ilgilendiren atılımlar yapılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

İşte Dünya Gazetesi Yayın Kurulu Başkanı Dr. Şeref Oğuz’un dünya ve Türkiye ekonomisini değerlendirdiği program:

Continue Reading
Yorum Yap

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir