Bizimle iletişime geçin

Genel

Aşı Randevusu Nasıl Alınacak?

Aşı analizinden ilk görüntüler! Aşı randevusu nasıl alınacak?

Türkiye’ye 30 Aralık’ta ulaşan Çin aşılarının Sağlık Bakanlığı laboratuvarlarındaki incelemesi devam ediyor. Analiz çalışmalarına ilişkin ilk görüntüler paylaşıldı. Öte yandan aşılar, Aile Sağlığı Merkezleri ile kamu, özel ve üniversite hastanelerinde oluşturulacak Covid-19 aşı uygulama birimlerince yapılacak. Aşı olacak vatandaşlar bu birimlere MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) üzerinden alacakları randevu ile başvurabilecek.

Aşı analizinden ilk görüntüler! Aşı randevusu nasıl alınacak? - Sayfa 1

BAKANLIK’TAN AÇIKLAMA
Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; Çinli Sinovac firmasının geliştirdiği yeni tip corona virüs (Covid-19) aşısının Türkiye’ye getirilmesinin ardından aynı gün analiz çalışmalarına başlandı.

Aşı analizinden ilk görüntüler! Aşı randevusu nasıl alınacak? - Sayfa 2

30 Aralık 2020 sabahı Ankara’ya getirilen CoronaVac aşılarının ilk partisi, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı İlaç ve Aşı Depoları’na yerleştirildi.

Aşı analizinden ilk görüntüler! Aşı randevusu nasıl alınacak? - Sayfa 3

Aşılardan alınan numuneler, analizlerinin yapılması için soğuk zincir ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarları’na gönderildi.

Aşı analizinden ilk görüntüler! Aşı randevusu nasıl alınacak? - Sayfa 4

Numunelerin analizleri, tüm dünyada uygulanmakta olan rutin kalite kontrol süreçlerine uygun olarak gerçekleştiriliyor.

Aşı analizinden ilk görüntüler! Aşı randevusu nasıl alınacak? - Sayfa 5

KALİTE, ETKİLİLİK VE GÜVENİLİRLİĞİ KONTROL EDİLİYOR
Analizler ile aşının raf ömrü boyunca firma tarafından tanımlanan koşullarda saklanması ve uygulanması halinde sahip olması beklenen kalite, etkililik ve güvenilirliğinin kontrolü yapılıyor

Aşı analizinden ilk görüntüler! Aşı randevusu nasıl alınacak? - Sayfa 6

Aşının üretimden gelen özelliklerinin korunup korunmadığı, beklenilen etkiye sahip olup olmayacağı ve güvenli olup olmadığı bu süreç sonunda tespit ediliyor.

Aşı analizinden ilk görüntüler! Aşı randevusu nasıl alınacak? - Sayfa 7

EN AZ 14 GÜN SÜRECEK
En az 14 gün sürecek testlerin ardından uygun bulunması halinde aşı, TİTCK tarafından “acil kullanım onayı” verilerek kullanıma sunulacak.

Aşı analizinden ilk görüntüler! Aşı randevusu nasıl alınacak? - Sayfa 8

Aşı önce sağlık çalışanlarına 28 gün arayla iki doz olarak yapılacak.

Aşı analizinden ilk görüntüler! Aşı randevusu nasıl alınacak? - Sayfa 9

AŞI İÇİN MHRS ÜZERİNDEN RANDEVU ALINACAK
Öte yandan Sağlık Bakanlığı, uygulanacak olan Covid-19 aşısının, Aile Sağlığı Merkezleri ile kamu, özel ve üniversite hastanelerinde oluşturulacak Covid-19 aşı uygulama birimlerince yapılacağını, aşı olacak vatandaşların ise bu birimlere MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) üzerinden alacakları randevu ile başvuracaklarına ilişkin 81 ilin sağlık müdürlüklerine yazı gönderdi.

Aşı analizinden ilk görüntüler! Aşı randevusu nasıl alınacak? - Sayfa 10

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilin sağlık müdürlüklerine gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Bakanlığımızca uygulanacak olan Covid-19 aşısı, Aile Sağlığı Merkezleri ile kamu, özel ve üniversite (Kamu/Vakıf) hastanelerinde oluşturulacak Covid-19 aşı uygulama birimlerince yapılacaktır. Aşı olacak vatandaşlarımız ise bu birimlere MHRS (Merkezi Hastane Randevu Sistemi) sistemi üzerinden alacakları randevu ile başvuracaklardır. Hali hazırda MHRS üzerinden Aile Sağlığı Merkezlerine ve Bakanlığımıza bağlı kamu hastanelerine randevu verilmektedir. Covid-19 aşısı uygulama süreciyle birlikte ilk defa özel ve üniversite (Kamu/Vakıf) hastaneleri de MHRS sistemine dahil edilmiş olacaktır.

Aşı analizinden ilk görüntüler! Aşı randevusu nasıl alınacak? - Sayfa 11

Dolayısıyla aşı uygulamasının MHRS sistemi üzerinden randevulu bir şekilde yapılması için sistemde kayıtlı olmayan özel ve üniversite hastaneleri de MHRS sistemine tanımlanacaktır. Bu kapsamda MHRS işlemlerini yürütebilecek yetkinliğe sahip bir personelin MHRS sorumlusu olarak Bakanlığımıza bildirilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda özel ve üniversite hastanelerinin hem MHRS’ye tanımlanması hem de kullanıcıların eğitimi için, irtibata geçilecek ve koordinasyonu sağlayacak hastane MHRS sorumlusu bilgilerinin, özel ve üniversite hastanelerinde görevli TSİM (Temel Sağlık İstatistikleri Modülü) yetkilileri tarafından aktif.saglik.gov.tr adresinde bulunan ‘MHRS Sorumlusu Tanımlama’ ekranına tanımlanması gerekmektedir.”

Continue Reading
Yorum Yap

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir