Bizimle iletişime geçin

Genel

THY’nın A330’ları TSK’ya Tanker Askeri Nakliye Uçağına Dönüştürülüyor

“THY’nin A330’ları Türk Hava Kuvvetlerine tanker uçak olabilir”

COVID-19 etkisi nedeniyle özellikle havayolu firmaları büyük mali sıkıntılar yaşıyor. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’nin (IATA) yaptığı açıklamaya göre seyahat talepleri %75 düştü. Bu nedenle havayolu şirketleri uçak filolarından bazı uçakları satıyor veya hizmet dışına çıkarıyor.

Türk Hava Yolları (THY) da bu şirketler arasına dahil olacak. Ancak önemli bir fark ile THY uçaklarını sivil bir havayolu şirketine değil Türk Hava Kuvvetleri’ne devredebilir. Tolga Özbek’in aktardığı bilgiye göre 9 adet A330 uçağı Airbus’tan gelecek kitler ile tanker-askeri nakliye görevlerinde kullanılmak üzere Kayseri Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı’nda bakım ve modifikasyondan geçirilecek.

Türk Hava Kuvvetleri 90’lı yıllardan beri tanker uçak ihtiyaçlarını karşılamak üzere hâli hazırda KC-135 tanker uçaklarını kullanmakta olup Türk Hava Kuvvetleri envanterinde 7 adet KC-135R tanker uçak bulunmaktadır. ABD’den ikinci el olarak satın alınan ve modernize edilerek kullanılan KC-135R’ler faydalı ömürlerinin önemli bir kısmını tamamlamış ve hava kuvvetlerinin tanker uçak ihtiyacı gündeme gelmiştir. Defence Turk potansiyel adayları ve bu ihtiyacı dile getirmiştir.

A330 MRTT incelenmişti

Daha önce; Kraliyet Hava Kuvvetlerine ait A330 MRTT tanker uçak Eurasia Airshow 2018 ve Teknofest 2018 etkinliklerinde sergilenerek Türk yetkililere tanıtılmıştı. Son derece kabiliyetli olan ve kullanıcı sayısı giderek artan A330 MRTT platformu THY’nin filosunda 14 adet bulunan A330-200 uçağı üzerinden geliştirildi. Dolayısı ile Türk Hava Kuvvetleri’ne yönelik olarak THY filosundaki A330-200 uçaklarının devri ve MRTT konfigürasyonuna dönüştürülmesi çok uç bir ihtimal olarak görülmüyor.

“Probe and drogue” ve “boom” sistemini aynı anda barındıran A330 MRTT’yi gösterir tasvir
Öncelikli olarak Türk Hava Kuvvetleri’nin savaş uçaklarında boom tipi yakıt ikmal yapması nedeniyle A330-200 uçaklarına boom sistemi entegre edilmesi gerekiyor. Ancak havadan yakıt ikmal kabiliyetine (hem yakıt alma hem de yakıt verme) sahip A400M nakliye uçaklarında “probe and drogue” yöntemi kullanılıyor. A330’lara hem “boom” hem de “probe and drogue” kitlerinin takılması hâlinde A400M nakliye uçaklarının da havadan yakıt ikmal ile daha uzak mesafelere intikal etmesi mümkün hâle gelebilir.

Ayrıca Türk Hava Kuvvetleri’nin C-130 ve A400M nakliye uçağı filosunu çok aktif olarak kullandığı, askerî nakliyeden afet durumlarına kadar birçok durumda faydalı olan bu araçların envanterde sınırlı sayıda olduğu gözetildiğinde A330 uçaklarının nakliye görevleri için de önemli bir kabiliyet kazanımı sağlayacağı söylenebilir.

Continue Reading
Yorum Yap

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir