Bizimle iletişime geçin

Genel

On Altı İlin Bağlantı Noktası Bugün Açılıyor

Kömürhan Köprüsü bugün açılıyor! On altı ilin bağlantı noktası

Elazığ ve Malatya’nın bağlantı noktası Kömürhan Köprüsü yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bugün  açılıyor. Köprü, tek pilonlu ve orta açıklığının 380 metre olması sebebiyle dünya literatüründe 4. sırada yer alıyor.

Kömürhan Köprüsü yarın açılıyor! On altı ilin bağlantı noktası - Sayfa 1

Toplam uzunluğu 5 bin 155 metre olan projede 2 bin 400 metre uzunluğunda çift tüp tünel, bir adet 660 metre gergin eğik kablolu köprü ve bir adet 123 metre uzunluğunda betonarme köprü bulunan yeni Kömürhan Köprüsü, ters Y tipi kule olarak tasarlandı.

Kömürhan Köprüsü yarın açılıyor! On altı ilin bağlantı noktası - Sayfa 2

Eyfel Kulesi’nde kullanılan çelik miktarına eşit olan 7 bin ton çelik kullanılan Kömürhan Köprüsü’nün kaynak boyunun yaklaşık 450 kilometre, çelik segmentlerin kule bağlantısını sağlayan kablo uzunluğunun ise 853 kilometre olduğu bildirildi.

Kömürhan Köprüsü yarın açılıyor! On altı ilin bağlantı noktası - Sayfa 3

Tek pilonlu ve orta açıklığının 380 metre olması sebebiyle dünya literatüründe 4. sırada yer alan köprü ile devamındaki 2,5 kilometrelik çift tüp tünelin de trafiğe açılması ile birlikte 16 ilin bağlantısı olan Malatya-Elazığ arasındaki karayolu ulaşımı daha rahat, hızlı ve emniyetli bir şekilde gerçekleşecek.

Kömürhan Köprüsü yarın açılıyor! On altı ilin bağlantı noktası - Sayfa 4

Proje, ayrıca zaman ve akaryakıttan da tasarruf edilerek ekonomiye katkı sağlayacak. Yükleme testleri biten yeni Kömürhan Köprüsü yarın açılıyor. Açılışın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans yöntemiyle, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun Kömürhan Köprüsü’nde katılımı ile yapılacağı aktarıldı.

Kömürhan Köprüsü yarın açılıyor! On altı ilin bağlantı noktası - Sayfa 5

Kömürhan Köprüsü’nün 2014 yılında inşaatına başlandığını anımsatan Elazığ Valisi Erkaya Yırık, “Ege, Orta Anadolu ve Akdeniz Bölgesi’ni Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne bağlayan son derece stratejik öneme sahip bir köprüdür.

Kömürhan Köprüsü yarın açılıyor! On altı ilin bağlantı noktası - Sayfa 6

Köprü kapsamında 660 metrelik gergin eğik askılı sistemle birlikte 2 adet 2 bin 400 metre uzunluğunda tünel var. Aynı zamanda 2 bin 95 metre uzunluğunda bağlantı yolu bulunmaktadır. Bu köprünün yapılmasıyla birlikte bahsettiğim bölgelerin birleşmesiyle İnşallah bölgemizin, ekonomik çalışmaların gelişmesine katkı sağlayacak. Vatandaşlarımızın da faydalanacağı bir yatırım. Köprüde toplamda 7 bin ton çelik imalatı söz konusudur. Bu rakam da bugün itibarı ile Eyfel Kulesine eşit durumdadır” dedi.

Kömürhan Köprüsü yarın açılıyor! On altı ilin bağlantı noktası - Sayfa 7
Kömürhan Köprüsü yarın açılıyor! On altı ilin bağlantı noktası - Sayfa 8

Continue Reading
Yorum Yap

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir