Göksu Üçtaş Şanlı’dan Gümüş Madalya: Türk Anne ve Kadınlarına Armağan Olsun!

Olimpiyat Oyunlarında Cimnastik de Türkiye’yi temsil eden ilk kadın sporcu, bir kız annesi, 30 yaşındaki Göksu Üçtaş Şanlı… Mersin’de devam eden Avrupa Artistik Cimnastik müsabakasını akşam saatlerinde TRTR 2’den canlı olarak yayınlandı. Türkiye’de özellikle futbol müsabakalarının yoğun bir şekilde konuşulduğu spor programlarında gündeme dahi gelmedi. Peki neler yaşandı?

Göksu Üçtaş Şanlı yer hareketlerinde yarıştı. 13.100 puan aldı. Son ana kadar birinciydi. Son olarak yarışan Romen sporcunun 13.050 puan aldığı ilan edilince ortalık karıştı. Sevinç yumağına dönmüş tüm takım birbirine sarılmış ağlıyordu. Göksu altın madalyayı kazanmıştı. Ancak Romenler kendi aldıkları puana itiraz ettiler. Heyecanlı bir bekleyiş başladı. Sevinç gözyaşları tedirginliğe dönüştü. Sonuçta itiraz sonucu Romen yarışmacı birinci ilan edildi. Altın madalya onlara gitti.

MILLI CIMNASTIKCI GOKSU UCTAS SANLI, 4 YASINDAKI KIZI LINA ILE BIRLIKTE BASARIDAN BASARIYA KOSUYOR. (FOTO: ONUR ATIS / IZMIR, DHA)

Göksu Üçtaş Şanlı ikinci ilan edildi ve Gümüş Madalya kazandı. İstese eski bir şampiyon olarak, anne olduktan sonra çok kişinin yaptığı gibi kenara çekilir antrenör veya yönetici olarak çalışırdı. Ama o öyle yapmadı. 4 yıl kızı Lena’yı biraz büyüttükten sonra tekrar cimnastiğe döndü ve madalyaları kazanmaya başladı. Bundan sonrasının Olimpiyat kotasını almak olduğunu söyleyen Göksu Üçtaş Şanlı uzatılan mikrofona aynen şunları söyledi: ” Madalyamı Türk kadınlarına ve Türk annelerine armağan ediyorum”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir