Pfizer Ve Moderna Aşılarının içinde Ne Var?

Pfizer ve Moderna aşılarının içinde ne var?

Pfizer/BioNTech ve Moderna aşıları içeriklerinde hangi maddeler yer aldığını kamuoyuyla paylaştı. İki aşıda ortak olarak taşıyıcı mRNA’nın yanı sıra şeker, lipitler ve asitlerin yer aldığı görülüyor.

2020, yeni tip koronavirüs pandemisi ve aynı zamanda insanların hayatını tehlikeye atan yoğun bir bilgi kirliliğinin yaşandığı yıl olarak tarihe geçti. Küresel salgın nedeniyle 1,7 milyonu aşkın kişi, dezenformasyon nedeniyle ise binlerce kişi hayatını kaybetti. Durum böyle olunca birçok iddia ortaya atıldı. Son olarak Covid 19 aşılarıyla ilgili ortaya atılan “Aşılarla çip takılacak”, “mRNA aşılarıyla insanların DNA’sı değiştirilecek” iddiasından dolayı binlerce kişinin aşıları reddetme riski bulunuyor. Pfizer/BioNTech ve Moderna, asılsız iddialara karşın aşılarının içerdiği tüm maddeleri çevrimiçi olarak yayımlandı.

NTV’den Ayşegül Engür Dahi’nin aktardığı bilgilere göre; Pfizer/BioNTech ve Moderna, asılsız iddialara karşın aşılarının içerdiği tüm maddeleri çevrimiçi olarak yayımlandı. İki aşıda ortak olarak taşıyıcı mRNA’nın yanı sıra şeker, lipitler ve asitlerin yer aldığı görülüyor.

Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in geliştirdiği yeni tip corona virüs (Covid-19) aşısı şimdiye kadar ABD, İngiltere ve Kanada’da kullanılmaya başlandı. Yüzde 95 etkinlik gösterdiği açıklanan aşı 27 Eylül itibariyle Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde de kullanılmaya başlanacak. BionTech/Pfizer ile aynı teknolojiyi kullanan Moderna aşısının da kısa bir süre içinde Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi’nden (FDA) acil kullanım onayı alması bekleniyor.

ASILSIZ İDDİALAR NEDENİYLE BİNLERCE KİŞİ AŞIYI REDDETME EĞİLİMDE
Ancak, pandeminin başlangıcından bu yana aşılar hakkında üretilen komplo teorilerinin de ardı arkası kesilmedi. Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in aşılarla insanlara çip takacağı ya da mRNA aşılarının insanların DNA’sını değiştireceğine dair iddialar ise hala on binlerce aşıyı reddetmesine neden oluyor.

Bilim insanları, aşıyla sürü bağışıklığı sağlanabilmesi için bir toplumdaki nüfusun en az ortalama olarak yüzde 60-80’inin aşı olması gerektiğini söylüyor. Ancak son zamanlarda yapılan çalışmalar, ABD’de yaşayanların yüzde 40’tan fazlasının aşıyı reddedebileceğini gösteriyor.

AŞILARIN İÇERİĞİ ÇEVRİMİÇİ OLARAK PAYLAŞILDI
Milyonlarca doz Pfizer/BionTech aşısının onaylanan ülkelerde dağıtılmasıyla birlikte, asılsız iddialar tekrar ortaya çıktı. Bunun önüne geçmek isteyen üç şirket de aşılarının tam içeriğini çevrimiçi olarak paylaştı.

CORONA VİRÜS AŞILARI NASIL ÇALIŞIYOR?
Hem Pfizer hem de Moderna aşısı haberci RNA (mRNA) teknolojisini kullanıyor. Bu aşılar türünün ilk örneği olsa da, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) göre bilim insanları mRNA, teknolojisi üzerinde 20 yıldan bir süredir çalışıyor.

mRNA teknolojisi kanser ve diğer hastalıklarla mücadele etmek için geliştirildi, ancak yeni tip corona virüs için yeniden uyarlanıncaya kadar erken aşama klinik denemeleri geçemedi.

Corona virüse karşı geliştirilen mRNA aşıları canlı veya inaktive edilmiş virüs içermiyor, yeni tip corona virüsün yüzeyinde bulunan başak proteinin bir parçasını kodlayarak çalışıyor. Başak protein ayrıca virüsün vücuda tutunduğu kısım olarak biliniyor.

İşte Pfizer/BioNtech aşısının içindekiler;
-mRNA

-Lipitler ((4-hydroxybutyl)azanediyl)bis(hexane-6,1-diyl)bis(2-hexyldecanoate), 2 [(polyethylene glycol)-2000]-N,N-ditetradecylacetamide, 1,2-Distearoyl-sn-glycero-3- phosphocholine, ve kolesterol)

-Potasyum klorür

-Monopotasyum fosfat

-Sodyum klorür

-Dibasic sodium phosphate dehydrate

-Sükroz (Şeker)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir