CNN Duyurdu! ABD’de Seçim Tartışmaları: İç Savaş Kapıda

CNN duyurdu! Trump ateşle oynuyor, iç savaş kapıda

ABD’nin uluslararası yayın grubu CNN, Trump’ın danışmanları ABD Başkanı’nın iş savaşa sebep olabilecek çok riskli bir karar aldığını söyledi. Geçen hafta Trump taraftarı aşırı sağcı grup Proud Boys üyeleri ile antifaşist hareket solcu Antifa Washington sokaklarında birbirine girmişti. Ateşe benzinle gittiği yorumları yapılan Trump’ın son kararını değiştirip değiştirmeyeceği merak ediliyor.

 

ABD’de geçen hafta çıkan olayların ardından, ABD’li medya devi CNN’e gelen haberler ülkedeki krizin çözülmek bir yana giderek derinleşeceğini ortaya koydu.

Geçtiğimiz hafta seçimin başa baş geçtiği Georgia, Pennsylvania, Michigan, Wisconsin, Nevada ve Arizona eyaletlerinin başkentleriyle başkent Washington’da gösteriler vardı.

Joe Biden’ın seçimi kazanmasını kabul etmeyen Trump destekçileri ve şiddet eylemlerine de başvuran aşırı sağcı grup Gururlu Çocuklar (Proud Boys), başkent Washington’ı savaş alanına çevirdi.

ABD bayrakları ve Trump’a destek içeren pankartlarla başkentte Washington’da yürüyüş düzenleyen binlerce gösterici, Kongre binası ve Anayasa Mahkemesi etrafında toplandı.

Washington’daki protestoyu Trump taraftarı ünlü lobici Roger Stone organize etti ve Stop The Steal (Hırsızlığı Durdurun) adlı grup yürüyüşü düzenledi. Gösteride çeşitli kilise topluluklarının üyelerinden oluşan muhafazakar Cumhuriyetçiler de yer aldı.

Ancak gösterilerde kuşkusuz en dikkat çekici isim, Başkan Trump’ın 24 Kasım’da affettiği eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in de göstericiler arasında olmasıydı. Flynn, bir önceki seçimlerde Rusya parmağı ve peşinden yaşanan skandalların baş kahramanıydı, yalan söylediği için üç hafta sonra görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı.

FBI’ya açık açık yalan söylemekten iki ayrı hapis cezası alan Flynn, Anayasa Mahkemesi önünde protestoculara hitap etti ve ‘Herkes derin bir nefes alsın’ diyerek seçim sonuçlarına karşı hukuk mücadelesini sürdürme çağrısı yaptı.

Akşam saatlerinde ise Demokrat Parti’nin kalesi olan başkent Washington’da korkulan oldu, Trump destekçileriyle karşıtları arasında ciddi çatışmalar çıktı.

Reuters haber ajansı, Proud Boys üyelerinin akşam karanlığının çökmesiyle küçük gruplara bölünerek Washington sokaklarında rakiplerini aramaya başladığını bildirdi.

Trump muhalifi sol grup Antifa-Antifaşist Hareketi üyeleriyle Proud Boys’un karşılaşması fazla uzun sürmedi, taraflar sopalarla birbirine girdi.

Reuters polisin kısa sürede çatışan tarafları ayırdığını ve biber gazı kullandığını aktarıyor. Polis, 23 kişinin Cumartesi akşamı gözaltına alındığını açıkladı.

Associated Press (AP) haber ajansı, Washington’daki çatışmalarda dört kişinin bıçaklandığını ve yaralıların hastaneye kaldırıldığını duyurdu.

Seçimi kaybeden Trump’a destek vermek için 14-15 Kasım’da Washington’da yüz binlerce kişinin katıldığı gösteriler sonrasında yine sokaklar karışmıştı. Trump destekçisi bazı gruplarla BLM ve Antifa gibi gruplar Beyaz Saray’a yakın bölgelerde karşı karşıya gelmiş, arbedeler yaşanmıştı.

Danışmanlarına dayandırılan haberlere göre, Başkan Donald Trump, seçim kaybının ardından büyük bir ‘öfke nöbeti’ yaşadı.

Trump’ın seçimi kaybetmesinin üzerinden altı hafta geçti ve bu hafta Seçiciler Kurulu, Joe Biden’ın çekişmeli başkanlık yarışında galip olduğunu doğruladı.

Trump, seçim sonucunu bozmak için bir sürü dava açmış ve görevde kalmak için seçimde hile yapıldığı iddiasıyla Twitter’dan çok sayıda mesaj paylaşmıştı.

Trump’ın geçen ay seçimi kaybettiğini özel olarak kabul ettiği, ancak o zamandan beri Rudy Giuliani ve Jenna Ellis gibi danışmanlar tarafından kışkırtıldığı için fikrini değiştirdiği bildirildi.

Trump, bir noktada, birkaç danışmanına Beyaz Saray’dan 20 Ocak’ta ayrılmayı reddedeceğini söyledi, ancak o zamandan beri bu plandan vazgeçildi, ancak bazıları, birden fazla kaynağa atıfta bulunan CNN raporuna göre, Beyaz Saray’da kalmaya çalışabileceğini söyledi.

Trump’ın 20 Ocak’ta ofisi terk etmeme olasılığı, ABD’de iç savaş korkusunu besleyen en önemli unsur olarak görülüyor. Danışmanlarından birisi, “Trump o kadar çok yanlış bilgi aldı ki, bence seçimin gerçekten ondan çalındığını düşünüyor.” dedi.

Seçiciler Kurulu’nun Biden’ın seçimi kazandığını açıklamasından saatler sonra Trump, Başsavcı William Barr’ın görevden ayrılacağını duyurmuştu.

İstifa, Barr’ın Hunter Biden’ın mali durumuyla ilgili bir federal soruşturmanın seçimden önce kamuoyuna açıklanmasını önleme girişiminin ardından geldi.

Trump’ın yakın çevresinin onu seçime itiraz etmekten vazgeçmeye ve bunun yerine görev süresi sona erdikten sonra geleceğini planlamaya ve potansiyel bir 2024 yarışını planlamaya ikna etmeye çalıştığı söyleniyor.

Trump’ın çalışanlarına, Biden’ın yemin törenine katılıp katılmayacağıyla ilgili tartışmak istemediğini söylediği, ofisten ayrılmakla ilgili de her tür konuşmayı açılmadan kapattığı kaydediliyor.

Trump’ın, siyasi nedenlerle hedef alınabileceğine inandığı iş ortakları ve müttefikleri de dahil olmak üzere kendisine yakın iki düzineden fazla insan için af istemeyi düşündüğü de bildirildi.

Trump’ın personelinin, yardımcılarına gelen tüm af veya telafi taleplerini takip etmek için bir elektronik tablo oluşturduğu bildiriliyor.

Geçen ay Trump, eski ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn’i, 2016 seçimlerinde Rus müdahalesine ilişkin Robert Mueller’in soruşturmasıyla bağlantılı olarak işleyebileceği olası suçlardan affetti.

Trump’la düzenli olarak konuşan ancak seçim sonrası duruşunu yumuşatması için kendisine telkinde bulunan bir kişi, CNN’e Trump’ın artık çağrılarına cevap vermediğini ve başkandan haftalardır haber alamadığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir