Korkulu Bekleyiş! Yılbaşında Seyahat…

Salgının ocak ayının ikinci yarısında hafifleyeceği, şubat sonunda da belirgin bir rahatlama sağlanacağı umuluyor. Ancak yılbaşında 4 gece 3 günlük sokağa çıkma kısıtlaması kararı ile birlikte yeni bir soru kafaları karıştırdı. İşte koronavirüs salgınıyla ilgili yeni gelişmenin tüm detayları…
Son alınan önlemlerin olumlu sonuçları gelmeye devam ediyor. Bu hafta büyükşehirlerdeki yoğun bakımların yüzde 20 oranında rahatladığı, hastaneye başvuranların ise yüzde 40 azaldığı belirtiliyor.
Önlemlere rağmen artış eğiliminin sürdüğü Anadolu’da ise bu hafta sonunda gerileme bekleniyor. Edinilen bilgiye göre, pandemide büyükşehirlerdeki gerileme eğilimi devam ediyor.
Bu hafta sonunda Anadolu’daki büyükşehirler de gerileme eğilimine dahil olacak.
Ancak nüfusu 400 bin ile 750 bin arasında olan orta büyüklükteki kentlerde vaka sayısındaki artış devam edecek. Yılbaşında 4 gece 3 günlük sokağa çıkma kısıtlaması kararı alınması da tatile gideceklerin virüsü yayma endişesini akıllara getirdi.
Uzmanlar, bu kentlerin henüz toplumsal bağışıklık yani doygunluk seviyesine ulaşmamasını gösteriyor. Anadolu genelindeki gerileme eğilimi için 15 günlük süre olduğu belirtiliyor.

POZİTİF ORANI DÜŞTÜ

Hükümette yapılan değerlendirme toplantılarında, son birkaç gün içerisinde sağlık merkezlerinin yoğun bakım servislerinden olumlu haberler gelmeye başladığı bilgisi paylaşıldı.
Büyük kentlerdeki yoğun bakımların yüzde 20 oranında boşaldığı, hastaneye başvuranlarda ise yüzde 40 gerileme görüldüğü ifade edildi.
COVID-19 testlerinde pozitif çıkma oranının da son birkaç gün içerisinde yüzde 20’den yüzde 15’e düştüğü belirtildi.
Bu gelişmelerin ardından pandeminin ocak ayının ikinci yarısında hafifleyeceği, şubat sonunda da belirgin bir rahatlama sağlanacağı iddia ediliyor.
Bu sürece aşının büyük katkısı olacağı hesap ediliyor. İlk 10 milyon dozdan sonra 20 artı 20 olmak üzere toplam 50 milyon doz planlandığı belirtiliyor.
Bu rakam şubat-mart ayına kadar 25 milyonun aşılanması anlamına gelecek. Aşı yapılmayacak 18 yaş altındaki 25 milyon da hesaba katılırsa, 50 milyon sistem dışına çıkacak.
Geriye kalanların çoğunun da hastalığı geçirmiş kişiler olduğu hesabı yapılıyor. Aşıyı tercih etme oranı da başarı için belirleyici olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir