Microsoft’tan ‘Harikalar Yaratan Öğretmen’ Ödülü…

23 yıldır öğretmenlik yapan ve 16 yılını Erzurum’da sınıf öğretmeni olarak geçiren Fatma Ayan son 7 yıldır da Alanya’daki Mahmutlar Kılıçarslan İlkokulu’nun müdürü olarak mesleğine devam ediyor. Bu okul, Alanya merkeze 25 kilometre uzaklıkta yayla yolu üzerinde küçük bir köy okulu. Merkeze uzak olmalarının birçok zorluğu beraberinde getirdiğini belirten Fatma öğretmen, “Okulumuza gelen herhangi bir belediye aracı veya otobüs yok. Okula gelmek için özel aracınızı kullanmak zorundasınız veya bu bölgede oturmanız gerekiyor. Bu yüzden çok zorluk yaşıyoruz. Ama okulumuz muhteşem doğasıyla tam bir orman okulu. Doğa ile iç içe ders yapmak çok keyifli oluyor.” diyor.
Fatma öğretmen, devralındığında 14 öğrencisi ve tek öğretmeni olan okulunda gerçekleştirdiği değişiklikleri şöyle özetliyor: “Okulda fiziki yapının düzenlenmesiyle ve yaptığımız atölye çalışmalarıyla bir açık hava kütüphanesi kurduk. Bu kütüphane bana ‘Sabancı Vakfı Fark Yaratan’ ödülünü kazandırdı. Türkiye’nin ilk ve tek olan kütüphanemizde 8000 kitabımız var. Güzel bir kütüphanemiz olmuştu ama öğrencilerimiz ilkokul öğrencisi olduğu için kitapların hepsinden faydalanamıyor. Üzerinde düşündüm ve ‘Bana Ne Öğretmek İstersin’ projesini başlattım. Alanında uzman kişiler gelip okulumuzda eğitimler verdi. Gelemeyenler de internet üzerinden eğitim verdi. Bu projem Microsoft tarafından ‘Harikalar Yaratan Öğretmen’ ödülüne layık görüldü ve Kanada’da ülkemizi temsil etme şansı yakaladım.”
“Kolejden Öğrenci Transfer Eden Bir Okul Olduk”
Ormanın içinde bir köy okulu olmanın verdiği avantajları değerlendiren Fatma öğretmen, öğrencileri için tarım, hayvancılık, ahşap, el sanatları, robotik, kodlama, resim, jimnastik, satranç, tekvando, folklor gibi birçok konuda eğitim almalarını sağlamış. Hayata geçirdiği güzel projelerle okulunun ‘Modern Köy Enstitüsü’ olarak tanınmasını sağlayan Fatma öğretmen diğer projelerini şöyle özetliyor. “Kuşlar için ‘Bir Damla Umut’ projesi yaptık. 3 yıldır 27 Aralık günü kuşlara hazırladığımız yemlikleri asıyoruz. Bugüne kadar projeye 40000 öğrenci ve 25 ülke katıldı. Yine ‘Kendi Atkımı Örüyorum’ projesiyle yoğurt kovasından tasarladığım bir aparatla atkı örmeye başladık. Son projemiz ise şehirler ve kokulardı. 81 ilden öğretmen ve öğrencilerle gerçekleştirdiğimiz projede; her şehrin kendine ait olan kokusu bulundu ve Alanya’da muhteşem bir festival ile tanıtıldı. Alanya’nın kokusu, tüm Türkiye’ye yayıldı. 400 misafir ağırladık ve festivalin tüm masraflarını bulduğum sponsorlar karşıladı. Alanya’ya gelen öğrencilerin çoğu hiç deniz görmemiş ve hiç otelde kalmamış çocuklardı, onların mutluluğu görülmeye değerdi. Ayrıca yaptığımız bu çalışmalar bölgenin de dikkatini çekti ve Rus öğrenciler okulumuzu tercih etmeye başladılar. Kolejden öğrenci transfer eden bir okul olduk.”
“KODA Öğretmenlerinin Kılavuzu Oldu”
KODA’ya tekrar tekrar teşekkürlerini ileten Fatma öğretmen, “KODA, bir köy öğretmeninin köyde yaşayabileceği bütün sıkıntıları, öğretmenlerimize çeşitli eğitimler vererek çözmelerine yardımcı oldu. Öğrencileriyle iyi ilişkiler kurmaları için ve başarıyı yakalamaları için yön gösteren muhteşem bir platform. KODA öğretmenlerinin kılavuzu oldu. Ayrıca yıllardır köyde öğretmenlik yapan öğretmenlerle, mesleğe yeni başlayan öğretmenleri buluşturarak, deneyimlerin aktarılmasını sağlıyor ve köy öğretmenlerine umut oluyor.” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir