Rusya Kapıyı Kapattı! Kremlin’den Resmi “Dağlık Karabağ” Açıklaması!

Rusya Kapıyı Kapattı! ‘Ermenistan Bile…’

Fransa’nın skandal adımının ardından Ermenistan ve işgalci Dağlık Karabağ yönetimine Moskova’dan soğuk duş. Kremlin sözcüsü Peskov, Rusya’nın Dağlık Karabağ’ın statüsüne ilişkin tutumunu değiştirmediğini söyleyip BM Güvenlik Konseyi kararlarına vurgu yaptı.

Dünyada hiçbir devlet tarafından kabul edilmeyen, hatta Ermenistan’ın bile tanımadığı kağıt üstündeki Dağlık Karabağ’ın tanınması için Fransa parlamentosuna getirilen tasarı onaylandı.
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, hükümetin çağrıyı kabul etmeyeceğini belirterek “Ermeni dostlarımızın kendisi bunu istemedi. Böyle bir karar alınırsa kendi kendimizi (AGİT) Minsk Grubu’ndan çıkarmış oluruz ve arabulucu rolümüzden vazgeçmiş oluruz” dedi.
Fransa, AGİT Minsk Grubu Eş Başkanı ülkelerden biri olarak Dağlık Karabağ sorununda tarafsızlığını yitirmekle ve Ermenistan’a destek vermekle eleştiriliyor.
Senato’dan sonra parlamentodan da geçen tasarı, Paris yönetimine Dağlık Karabağ’ı tanıma çağrısı yapıyor ancak hiçbir bağlayıcılığı bulunmuyor.

Azerbaycan bugün Fransa Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak nota verdi ve kararı kınadı.

Minsk Grubu’nun diğer üyesi ve 10 Kasım anlaşmasında imzası bulunan Rusya’nın bu konudaki tavrına ilişkin en net açıklama ise, bugün Kremlin’den geldi.

Gazeteciler, Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov’a savaşı sona erdiren üçlü anlaşmadan bu yana Rusya’nın Dağlık Karabağ’ın statüsüne yönelik tutumunun değişip değişmediğini sordu.

Peskov, Moskova’nın Dağlık Karabağ’ın statüsü konusundaki tutumunu değiştirmediğini açık bir şekilde söyledi, bölgenin mülkiyetinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarıyla belirlendiğini vurguladı.
Peskov, basın toplantısında verdiği yanıta şöyle devam etti: “Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Karabağ’ın kendisinin Ermenistan tarafından bile tanınmadığını söyledi.”
Kremlin sözcüsü Peskov, Ermenistan’ın bile tanımadığı Dağlık Karabağ yönetiminin Rusça’yı resmi dillerden biri yapma planını yorumlamıştı.
Peskov, Moskova’nın Karabağ’da Rus dilinin kullanılmasını memnuniyetle karşıladığını ancak ona ‘devlet’ statüsü verilmesinin bir iç mesele olduğunu söylemişti.
BM kararlarına göre Azerbaycan toprağı olan Dağlık Karabağ yaklaşık 30 yıl boyunca Ermenistan tarafından işgal altında tutuldu ve 27 Eylül’de başlayan savaşla kurtarıldı.
Üzerindeki istifa baskısı gittikçe artan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, hafta içinde Facebook hesabından paylaştığı videoda Dağlık Karabağ’ın statüsüne ilişkin Azerbaycan’ın geri adım atmadığını söylemişti.
Erivan yönetiminin 2011 yılından bu yana Dağlık Karabağ’a statü verilmesi ve referandum yapılması için çaba harcadığını aktaran Paşinyan, savaşın sonucuyla birlikte Bakü’nün istediğinin gerçekleştiğini aktarmıştı.
10 Kasım yenilgi anlaşmasını imzalayan Paşinyan, dün ise Rusya lideri Vladimir Putin’in Dağlık Karabağ’daki savaşı durdurmadaki rolünün ‘özel’ olduğunu itiraf etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir