Bizimle iletişime geçin

Genel

İskece Müftüsü’nün Evine Irkçı Saldırı

Batı Trakya’da yine ırkçı bir saldırı yaşandı. Saldırının hedefinde ise İskeçe Müftüsü Ahmet Mete vardı. Mete’nin ailesiyle yaşadığı apartmanın asansörüne Yunanca, “İyi Türk, ölü Türk’tür”, “Hoca, yüzüne …” şeklinde mesajlar yazıldı.

Saldırıyı sosyal medya hesabından paylaşan Mete, “Türklüğümüzü tasdik etmeleri takdire şayandır. Ancak ‘azınlık rahattır, eşitlik vardır’ diyenlerin bu gibi saldırıları görmeleri lazımdır. Azınlığa saldıran siyasetçiler, basın, bu durumlara hala üç maymunu mu oynayacaktır? Bina sakinleri, emniyeti aramış ve polisler ilgilenmiştir. Yetkililerin bunu dikkate almalarını umuyoruz” dedi.

SALDIRIYA TÜRKiYE’DEN TEPKİLER
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’ye yönelik tehditlere sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Şentop, kınama mesajında AB’ye seslenerek şunları kaydetti:

“Batı Trakya’da İskeçe Müftüsü sayın Ahmet Mete’nin evine yapılan saldırıyı kınıyorum. Türk azınlığın haklarını koruma sorumluluğunu taahhüt edenlerin dikkatini çekiyorum. Umarım AB de saldırıya uğrayan bir Müslüman olduğu zaman da insan haklarını hatırlar.”

DIŞİŞLERİ’NDEN IRKÇI VE FANATİK GRUPLAR VURGUSU
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Müftü Mete’ye yönelik ırkçı tehdit mesajına ilişkin yazılı soruya verdiği cevapta “Yunanistan’da İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’nin ikamet ettiği apartmanın asansörüne ırkçı tehdit mesajı yazılmasını kınıyoruz” dedi.

Aksoy devamında, “Söz konusu olay Yunanistan’da ırkçı ve fanatik grupların Batı Trakya Türk azınlığının varlığına ve temsilcilerine yönelik tahammülsüzlüğünü bir kez daha gözler önüne sermiştir.” ifadesini kullandı.

Sözcü Aksoy, “Yunan devletinden menfur olaya ilişkin soruşturmayı gereken ciddiyet ve hassasiyetle yürüterek olayı aydınlatmasını ve faillerinin adalet önüne çıkarılmasını bekliyoruz.” dedi.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ERBAŞ ADALET İSTEDİ
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Yunanistan’da İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’ye yönelik ırkçı saldırıya Twitter hesabından tepki gösterdi. Erbaş, “İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’ye yönelik saldırıyı şiddetle kınıyor, Batı Trakya’da Türk azınlığına ve temsilcilerine yönelik ırkçı gruplar tarafından sürdürülen nefret dolu tutumun faillerinin Yunanistan makamlarınca bir an önce adalet önüne çıkarılmasını bekliyoruz.” ifardelerini kullandı.

Continue Reading
Yorum Yap

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir