Ermenistan Başbakanı Paşinyan’a Darbe Ve Suikast Girişimi

Ermenistan Başbakan Nikol Paşinyan’a suikast ve darbe girişiminin engellendiği bildirildi.

Reuters’ın haberine göre, Ulusal Güvenlik Servisi, Başbakan Paşinyan’a suikast girişimi ve bir grup eski yetkilinin iktidarı ele geçirme denemesini engellediğini duyurdu.

Ulusal Güvenlik Servisi eski başkanı Artur Vanetsyan, Cumhuriyetçi Parti parlamento grubu eski başkanı Vahram Baghdasaryan ve savaş gönüllüsü Ashot Minasyan’ın bu girişim sebebiyle tutuklandığı açıklandı.

Güvenlik servisinden yapılan açıklamada, “Şüpheliler başbakanı öldürerek iktidarı yasadışı bir şekilde gasp etmeyi planlıyorlardı ve onun yerine geçecek potansiyel adayları tartışıyorlardı” ifadeleri kullanıldı.

Paşinyan, Dağlık Karabağ için Azerbaycan ile barış anlaşması imzalaması nedeniyle günlerdir protesto ediliyor ve görevi bırakması isteniyordu.

Olayla ilgili, Ulusal Güvenlik Servisi eski başkanı Artur Vanetsyan, Cumhuriyetçi Parti parlamento grubu eski başkanı Vahram Baghdasaryan ve savaş gönüllüsü Ashot Minasyan’ın tutuklandığı bildirildi.

Ulusal Güvenlik Servisi, “Şüpheliler başbakanı öldürerek iktidarı yasadışı bir şekilde gasp etmeyi planlıyorlardı ve onun yerine geçecek potansiyel adayları tartışıyorlardı.” açıklamasında bulundu.

Dağlık Karabağ’da Ermenistan’ın Azerbaycan’a karşı yenilgiye uğramasının ardından Rusya’nın arabuluculuğunda 3 ülke arasında anlaşma imzalanmıştı. Dağlık Karabağ anlaşmasına imza attıktan sonra Başbakan Nikol Paşinyan ülkesinde “hain” olarak nitelendirilmişti. Anlaşma sonrası 17 siyasi parti sokağa çıkarak anlaşmadan sorumlu tuttukları Paşinyan’ın istifasını istemişti.

Vanetsyan, Tsarukyan ve Sağatlıyan 10 Kasım tarihinde basın toplantısı düzenleyerek, Paşinyan’a gece yarısına kadar süre vermiş ve istifa etmemesi durumunda protestolara devam edeceklerini belirtmişlerdi. Muhalefet, Paşinyan’ın istifa etmemesi durumunda geçici hükümet kurma girişimlerinde bulunacaklarını duyurmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir