Film sektörü belirsiz bir ekonomik gelecekle karşı karşıya

Film sektörü belirsiz bir ekonomik gelecekle karşı karşıya:

Film endüstrisi de

COVID-19’la savaşıyor

Pandemi sürecinin film endüstrisine etkisini değerlendiren İletişim Fakültesi, Sinema ve Televizyon Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Gör. Hasan Gürkan “Filmin Geleceği (Future of Film) raporu sanal teknikler kullanılarak zorlukların nasıl aşılacağı noktasında yenilikçi ve yararlı fikirler sunuyor” dedi

Pandemi sürecinin olumsuz etkilediği sektörlerin başında gelen ve teknolojik gelişmelerle farklı bir eksene doğru ilerleyen sinema sektörünü, İletişim Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Gör. Hasan Gürkan değerlendirdi. Dr. Öğr. Gör. Gürkan, “Tüm film yapımları durduruldu ve kamera önünde ya da arkasında çalışan herkes ya karantinaya alındı ya da işleri durdurmak zorunda kaldı. Film festivallerinin tümü iptal edildi veya internete taşındı ve sinemalar kapatıldı ve sektör belirsiz bir ekonomik gelecekle karşı karşıya” dedi.

Film endüstrisinin mevcut duruma nasıl uyum sağlayacağını da detaylandıran Dr. Öğr. Üyesi Hasan Gürkan, “Sektörün karşılaştığı zorluklar küçümsenmemeli. İngiltere’deki mevcut kilitlenmeden sadece günler önce yayınlanmış ve COVID öncesi bir dünyada yazılmış olsa da, Filmin Geleceği (Future of Film) raporu, yenilikçi “sanal teknikler” kullanarak mevcut zorlukların nasıl ele alınacağına dair bazı yararlı düşünceler sunuyor. Rapor, “kapsayıcı, sürdürülebilir ve yenilik ve yaratıcılığı ödüllendiren” bir filmin geleceği vizyonunu ortaya koyuyor. Ancak sanal üretim tekniklerinin bu amaca ulaşmanın anahtarı olduğu iddiası oldukça ileri görüşlü. Raporun bulguları, sektöre salgının ortaya çıkardığı olağanüstü zorluklara yanıt vermesi için canlı bir şablon sunuyor. Dijital teknolojiler film yapımına girdiğinden beri, birincil faydalarından biri, pahalı uluslararası seyahat ihtiyacını azaltmak gibi ekonomik tasarruflar sağlamak oldu. Bu nedenle, örneğin, “otomatik diyalog değişimi”, oyuncuların başka bir stüdyoda canlı çekim görüntüleri üzerinden çoğaltılabilen bir stüdyoda değiştirme diyaloğunu uzaktan kaydedebildikleri son post-prodüksiyon süreçlerinden biri…”

Pandemi konulu filmler geliyor

Pandemi sürecinden esinlenilen filmlerin ortaya çıkmaya başladığının altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Hasan Gürkan, “Hikayeleri koronavirüs salgını etrafında dönen filmleri bugünlerde çokça duyuyoruz. Corona, konuyla ilgili ilk uzun metrajlı film ve düşük bütçeli, tek kamera ile çekilen film, bozuk bir asansörün içinde tek seferde çekildi. Şu anda yapım aşamasında olan başka bir film ise Songbird. Bu film, pandeminin devam ettiği ve kilitlenmelerin olageldiği bir gelecekte geçiyor. Bu noktada şunu söyleyebiliriz: Tüm büyük stüdyolar, yeni sağlık ve güvenlik protokollerini üretim sürecinin tüm unsurlarında ilk uygulayanlar olacağı için bu prodüksiyonu izleyeceklerdir” ifadelerini kullandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir