‘Turizm sektörü yarasını saramadı’

Tatil.com Yurtiçi Operasyon Müdürü Özcan Karagöz, pandemi gölgesinde geçen turizm sezonunu ArelRepost’a değerlendirdi. Karagöz, “40 milyar dolarlık hedef, 15 milyar dolara düştü” dedi

Turizm sektörü, pandeminin en çok etkilediği sektörlerin ilk sıralarında yer alıyor. Ülkerler arası seyahatlerin uzun süre durdurulduğu sürecin ardından açılan sezon, hedeflerin oldukça altında kaldı. Tatil.com Yurtiçi Operasyon Müdürü Özcan Karagöz ile bu zorlu süreci konuştuk.

-2020 Pandemi süreci turizmi nasıl etkiledi?

Çin’de başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 süreci ile birlikte kişilerin seyahat kısıtlamalarını kişisel veya ülkelerin kısıtlamaları ile birlikte nerdeyse sıfır seviyesine gelmesi ile birlikte bu sürecin dünya ekonomisine verdiği zararın yaklaştık 6 trilyon dolar civarında olduğu öngörülmekte ve bundan en çok etkilenen sektörde turizm olmuştur.

Dünya üzerinde tüm rakamlar kayıplar olarak kayıtlara geçerken ülke turizmini de inanılmaz derecede durağanlaştırmıştır. 2019 yılında tüm zamanlarında rekorlarını kırarak 51.7 milyon turist ağırlayan ve 34,5 milyar dolar turizm geliri elde eden ülkemiz 2020 yılına 40 miyar dolarlık bir gelir hedefi ile başlamıştı. Şuan 15 milyar dolar civarında bir beklenti gerçekleştirmek için sektör var gücü ile çalışmaya devam ediyor. Bu durum ile birlikte beklentinin zaten gerisinde kalacağımız gibi pandeminin ülkemize yaşattığı kayıp geçen seneye oranla bile ortalama 20 milyar dolar civarında olacak gibi görünüyor.

Bu sezon turizmde nasıl geçti?

Yurtiçi turizm hareketlerini değerlendirme gerekirse maalesef hepimizin bildiği üzere seyahat yasaklarının ve kısıtlamaların tamamen kaldırılması ile birlikte temmuz ayından itibaren tur operatörleri için bir konaklama ve satış süreci başladı. Ancak maalesef 2-3 aylık hareketlilik hiç birimizin için yaşanmış olan durumdan kaynaklı iptal-iade, otellerin bazılarının açılmaması, açılanlarında ise geç açılmış olmasında kaynaklı yaraların sarılması için yeterli olmadı.

Önceki krizlerle pandemi krizi arasında nasıl bir fark bulunuyor?

Ülke turizmi olarak körfez krizlerinde başlayan, Ortadoğu’daki yaşanan gerginlikler ve savaşlar, bombalama olayları, Rus uçağının düşmesinden sonraki süreçler gibi birçok yorucu kriz sürecinden geçtik. Tüm bunlar aslında belirli pazarları etkilediğinden yönetilebilir en azından ileriye dönük öngörü koyulabilir ve planlanabilir krizlerdi. Ancak Covid-19 pandemi süreci maalesef tüm dünyayı etkisi altına alan ve hiçbir pazardan pay artırımı bile yapılamayacak bir küresel bir seyahat kısıtlamasına sebep oldu.

-Özellikle seyahat acentaları bu durumda nasıl etkilendi? Ne gibi önlemler alındı?

Bu süreç seyahat acentalarını destek almadan ayakta kalmalarını imkânsızlaştıracak durumda etkiledi. Özellikle fiziki koşullarda hizmet veren acentalarımız için süreç gerçekten yıpratıcı bir hal aldı. Tüm önlemleri alma yolunda acentalarımız ciddi önlemler alsa da tüm bu süreç gibi online alışveriş süreci turizmde de ön plana çıktı ve buda bu krizi acentalar için yönetilemez durumu taşıdı maalesef.

– Pandemi koşullarında nasıl tatil yapılmalı? Önerileriniz var mı? 2021 için öngörüleriniz neler?

Bundan sonrası için turizmde satın alma kararları da, satın almada tercih edilen otel grupları da değişti. Değişmeye de devam edecek gibi görünüyor. Tatil severler daha özgür, daha çok keşfetmeye yönelik seyahatler organize etmeye, tatillerini bir kısmına, belki 1-2 gününe bile olsa doğa ile baş başa kalma planları yapmaya başlayacaklar gibi görünmektedir. Tabi ki satın alma tercihleri de daha az temasın olacağı online ortamlardan yapılması tercih edilecektir.

İç turizmde sizce bundan sonrası için neler yapılmalı?

İç turizmde de tüm bunlar ışığında otellerimizde, satış noktalarımızda ve tüm alanlarımızda tüm bu süreçte olduğu gibi önce sağlık diyerek yola çıkacak, seyahat severlerin önce sağlıklarını düşünen uygulamalarımıza devam edeceğiz. Tüm yeni başlayan sağlık önlemlerini geliştirerek, değiştirerek günün koşullarına uygun tutacağız. Tüm seyahat severlerin seyahat özgürlerini pandemiden önceki seviyeye ulaşana kadar tüm önlemleri almaya devam edeceğiz.

Herkes için özgürce seyahat edip, keşfedebileceğimiz günlerin tekrar başlaması dileğimizle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir