ArelPOTKAM ve Genel Havacılık A.Ş.’den Önemli İş Birliği

İstanbul Arel Üniversitesi Polimer Teknolojileri Ve Kompozit Malzemeler Araştırma, Geliştirme Ve Uygulama Merkezi (ArelPOTKAM) Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Yeşim Müge Şahin, gerçekleştirilen çalışmaları Arelnews için yazdı 

Çin’in Vuhan kentinde başlayan ve dünyayı etkisi altına alan korona virüs (COVID-19), dünya genelinde havacılık istihdamını da olumsuz etkilemiştir. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), havayolu şirketlerinin gelir kaybının 113 milyar doları bulabileceğini düşünmektedir, salgın sebebiyle havayolu taşımacılığının birçok seferleri iptal edilmiştir. Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs (COVID-19) ile mücadele için pek çok yeni ihtiyaç ve yapılması gereken pek çok inovasyon bulunmaktadır. İşte bu amaçla ArelPOTKAM ve Genel Havacılık A.Ş. işbirlikli bir proje verilmesi hedeflenmiştir.

Projede, havacılık sektöründe güvenli taşımacılığın sağlanması, işsizliğin ve ekonomik kayıpların minimize edilmesi için uçakların havalandırma sistemlerine entegre edilebilecek %100 YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM olarak özel tasarım aksesuar ve korona virüsü gibi diğer virüs ve bakterileri geçirmeyen uluslararası standartlara uygun, en az %94 koruyuculuk sağlayan ve doğada çözünebilen nanoteknolojik filtreler üretilecektir.

Başvurulacak projede, ArelPOTKAM Merkez Müdürü Doç. Dr. Yeşim Müge ŞAHİN olarak, Malzeme Teknolojileri Uzmanımız Erdi BULUŞ görev alacak olup, proje yazım sürecinde ArelTTO Kamu Sanayi Üniversite İşbirliği Uzmanı Mehtap YALÇIN TAHİROĞULLARI destek verecektir. Proje konusu ile ilgili olarak faydalı model başvurusu Türk Patent Ve Marka Kurumu’na gerçekleştirilecektir. ARELPOTKAM Müdürü Doç. Dr. Yeşim Müge Şahin, projenin öncelikle havacılık sektöründe uygulanacağını ve ileriki süreçlerde kara ve deniz taşımacılığı ile diğer iklimlerndirme hatlarında kullanılabileceğini vurgulamaktadır.

 Pandemi Süresince Öğrencilerin Yanındayız

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs (Covid-19) hemen her sektörde aksamalara ve değişimlere neden olmuştur.  Bilgi ve iletişim teknolojilerinde meydana gelen hızlı gelişmeler korona virüs (Covid-19) öncesinde her sektörde olduğu gibi, eğitim sektörünü de etkilemiştir. Korona virüs (Covid-19) salgınıyla birlikte bu etkinin önemi tüm eğitim çevrelerince daha iyi kavranmıştır. Yüz yüze eğitime verilen arayla birlikte üniversitelerin ve bazı özel okulların online ders altyapılarını devreye alarak derslerini dijital ortamda gerçekleştirmeye başlaması, eğitimde dijitalleşme sürecini hızlandırmıştır. Pandemi sebebiyle ArelPOTKAM yüzyüze laboratuvar eğitim faaliyetlerini online platforma taşımıştır. Üniversitemiz öğrencilerine yönelik nanoteknoloji, 3 boyutlu yazı teknolojileri, doku mühendisliği konularında kişisel ve akademik anlamda kendini geliştirmeye yönelik ücretsiz katılabilecekleri ve eğitim sonunda sertifika almalarına yönelik eğitim faaliyetleri oluşturulmuştur. En kısa sürede üniversitemiz ve ArelPOTKAM websiteleri ve sosyal medya hesaplarından duyurular gerçekleştirilecektir. Ayrıca, üniversitemiz öğrencilerine yönelik nanoteknoloji, 3 boyutlu yazıcı teknolojileri, doku mühendisliği konularında bitirme tezlerinde ve bilimsel faaliyetlerinde ArelPOTKAM merkez altyapısı ve uzman kadrosu ile destekler verilmektedir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir