İki kat artan fiyatlardan turistler etkilenmiyor

Post Office’in verilerine göre Türkiye gidilebilecek en ucuz tatil yerleri arasında yer aldı. Turistler, Türk lirasındaki değer kaybı yüzünden fiyat artışlarından etkilenmedi.

Birleşik Krallık’ın postane servislerinden Post Office, Britanyalıların gidebileceği en ucuz tatil yörelerini açıkladı. Her yıl yayımlanan Aile Tatili Raporu’nun son sayısına göre Marmaris ve Bulgaristan’daki Sunny Beach, listedeki 16 popüler tatil yeri arasında en ucuzları arasında yerini aldı. Seyahat şirketi Tui’yle hazırlanan Sahil Barometresi kova ve kürek, şişme yatak, maske ve şnorkel, güneş kremi, böcek kovucu, dondurma, şezlong, deniz bisikleti, bira, kola, şarap, ve aile yemeği gibi tatilde yapılan 12 farklı kalemdeki harcamalarla belirlendi.

 

Bu liste için bir turistin Marmaris ve Sunny Beach’te harcayacağı meblağ 86 sterlin (yaklaşık 1830 TL) oldu. Raporda, Marmaris’te fiyatların 2019 yazına göre iki kat arttığı ancak turistlerin, Türk lirasındaki değer kaybı yüzünden bunun etkisini pek hissetmediği vurgulandı. Britanyalılar üç yıl öncesine göre Marmaris’te yüzde 11, Sunny Beach’te yüzde 8 daha fazla sterlin ödeyecek. İkilinin arkasından gelen Portekiz’in Algarve bölgesinde bu listenin 108 sterline (yaklaşık 2 bin 300 TL) kadar çıkacağı belirtildi. Burayı 125 sterlinle (yaklaşık 2 bin 660 TL) Atlas Okyanusu’nda yer alan Madeira’daki Funchal, 127 sterlinle (yaklaşık 2 bin 705 TL) İspanya’daki Costa del Sol ve 133 sterlinle (yaklaşık 2 bin 830 TL) Yunanistan’daki Korfu takip ediyor. Barometrede en pahalı yerler 185 sterlinle (yaklaşık 3 bin 940 TL) İtalya’daki Puglia ve 186 sterlinle (yaklaşık 3 bin 960 TL) İspanya’daki İbiza oldu. Öte yandan fiyatların 2019’dan bu yana İbiza’da yüzde 4,9, Pugliba’da yüzde 5,2 düştüğü belirtildi.

 

Post Office’in raporu hazırlayan birimi Travel Money’in başkanı Nick Boden, tatil beldeleri arasında büyük fiyat farklılıkları tespit ettiklerini açıkladı: “Bu, tatilcilerin ziyaret ettikleri yerdeki masrafları karşılamak için ödevlerini ve bütçelerini dikkatli bir şekilde yapmalarını daha önemli hale getiriyor.”