Ian Kasırgası 87 can aldı

ABD’nin Florida eyaletinde 83, Kuzey Carolina eyaletinde dört kişi Ian Kasırgası’nda yaşamını yitirdi. ABD Sahil Güvenlik yetkilisi McPherson, “Florida’nın bazı bölgeleri tanınmaz halde” dedi.

Küba’nın ardından Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) etkili olan Ian Kasırgası’nın neden olduğu can kayıpları artıyor. Kasırganın 4 şiddetinde vurduğu Florida’da 3 Ekim itibariyle 83 kişi, Kuzey Carolina’da ise dört kişi yaşamını yitirdi.

 

ABD’nin güney kıyılarına 28 Eylül’de kategori dört şiddetinde uluşan Ian Kasırgası, 29 Eylül’de Güney Carolina eyaletini vurdu. Ardından Georgia, Kuzey Carolina ve Virginia eyaletlerini etkisi altına alan kasırga, buralarda tropik yağmur fırtınasına dönüştü.

 

Kasırganın neden olduğu yıkıntılar arasında arama kurtarma çalışmaları devam ederken, ölü sayısının artabileceğinden endişe ediliyor. Florida’da nehir taşkınları ve yer yer sellerin de devam etmesi bekleniyor.

 

12 metreye varan kasırga dalgaları
Yüksekliği 12 metreye varan kasırga dalgaları, Florida’nın batı kıyısının bazı kısımlarını sular altında bıraktı, evleri ve işyerlerini tahrip ederek büyük hasara neden oldu. Kasırganın sadece Florida eyaletinde neden olduğu hasarın 47 milyar dolardan fazla olduğu tahmin ediliyor.

 

CNN International’ın aktardığına göre, ABD Sahil Güvenlik yetkilisi Brendan McPhreson, hava yoluyla bölgede yaptıkları gözlem ve çalışmalar hakkında bilgi vererek Florida’nın bazı bölgelerinin “tanınmaz halde” olduğunu kaydetti: “Yol işaretleri yok. Buralar eskiden göründüğü gibi görünmüyor. Buranın mihenk taşı olan binalar artık burada değil.”

 

83 kişinin Ian Kasırgası’nda hayatını kaybettiği Florida’daki can kayıplarının büyük bir kısmı, en az 42 kişinin öldüğü güneybatıdaki Fort Myers ve Sanibel Island’ın da olduğu Lee County bölgesinde görüldü.

 

Florida halkı, dün itibariyle kasırga ve yükselen sular sebebiyle oluşan enkaz ve çamuru temizlemek için evlerine dönmeye başladı.

 

Öte yandan, ABD Başkanı Joe Biden, eşi Jill Biden ile bugün selin etkili olduğu Porto Rico’yu, 5 Ekim’de ise Florida’yı ziyaret edeceğini duyurdu.

 

30 Eylül’de 2,5 milyondan fazla kişiye elektrik verilemeyen ABD’nin güney kıyılarında 800 bin ev ve işyerine halen elektrik verilemiyor.