Hemşireler Almanya’da istihdam edilebilecek

İstanbul Arel Üniversitesi ve Uluslararası Diplomatlar Birliği (DMW) Danışmanlık ortaklığı ile yürütülen proje kapsamında, Türkiye’de hemşirelik mesleğine sahip bireyler Almanya’da hemşire olarak istihdam edilebilecek.

 

Avrupa İş Gücü Piyasa raporu, yaşanan pandemi sürecinin de etkisi ile Almanya’da sağlık çalışanı ihtiyacının arttığını ve özellikle hemşirelik alanında kariyer fırsatlarının ortaya çıktığını ortaya koyuyor. Pandemi sonrası yetişmiş hemşirelerini İsviçre’ye kaptırmasıyla birlikte Almanya, sağlık teknisyeni ve personeli ihtiyacını karşılamak üzere istihdam projesini hayata geçiriyor. İstanbul Arel Üniversitesi ve DMW Danışmanlık ortaklığı ile yürütülen projede, Türkiye’de hemşirelik mesleğine sahip bireyler Almanya’da istihdam edilebilecek.

 

Proje hakkında konuşan DMW Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Bozçelik, “Almanya’nın geçmişten beri iş gücü ve nitelikli insan kaynağı ihtiyacını komşu ülkelerden karşılayan bir istihdam politikası vardı. Türkiye ile tarihi bağları kuvvetli olan Alman devletiyle ilişkilerimiz diğer ülkelerden hep farklı oldu. Özellikle tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sonrası Avrupa ülkelerinde sağlık politikalarında ciddi değişiklikler oldu. Nitelikli sağlık personeli ihtiyacını karşılamak isteyen Avrupa ülkeleri maalesef gözlerini Türkiye’ye çevirdi. Elbette ülkemizin insanlarının, kendi ülkelerine hizmet etmelerini isteriz. Ancak başta Almanya olmak üzere diğer Avrupa ülkelerine gitmeye karar veren vatandaşlarımızın bu süreçte mağdur olmasını istemeyiz. Maalesef birçok vatandaşımız bu süreçte dolandırılıyor veya yüksek meblağlar ödemek zorunda kalıyor. DMW olarak, Almanya devletinin hemşire istihdamı projesinin Türkiye ayağında bize önemli bir görev düşüyor. Bürokratik birçok engeli kaldırdığımız bu süreçte bize an çok gelen talep yaş sınırının yükseltilmesi idi. Yoğun girişimlerimizi sonucu yaş sınırı 40 olarak yükseltildi. Yaş sınırı uygulamasını insani bulmuyoruz, bu sebeple daha da yükseltilmesi Almanya çalışma bakanlığı (BundesministeriumfürArbeitundSoziales – BMAS) ile diplomatik temaslarımız devam ediyor” dedi.

 

Almanya’da mesleğine devam etmek isteyen hemşirelerden herhangi bir ücret almadan, 2 aylık oryantasyon eğitimi sonrası istihdam edilecek şekilde yardımcı olduklarını kaydeden Bozçelik, “Her Alman vatandaşının sahip olduğu tüm sosyal haklara sahip olacak şekilde hemşire olarak çalışmaya devam ediyorlar. Dil, Alman Devleti’nin en katı olduğu kurallardan birisidir. Bu projede sürecin başarıyla sonuçlanmasında adayların yeterli dil düzeyine ulaşması en önemli faktördür. DMW olarak biz de bu konuda adaylara destek olmak için İstanbul Arel Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ile eğitim iş birliği anlaşması imzaladık. İstanbul Arel Üniversitesi tarafından hazırlanan müfredat ile adayların ister yüz yüze ister online derslerle dil düzeylerinin istenen seviyeye geleceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Almanya’da hemşire olmak isteyenler nasıl başvuracak

Gerekli şartları karşılayan hemşirelerin başvuruları DMW Danışmalık tarafından alınacak. Almanca dil eğitimi almak isteyenlere İstanbul Arel Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (ARELSEM) tarafından eğitimler verilecek.

 

Kimler yararlanabilecek

Proje kapsamında, B2 seviye Almanca sertifikalarına sahip, 40 yaşını aşmamış en az lisans mezunu hemşireler, Almanya’da 8 haftalık oryantasyon eğitimine tabii tutulacak. Bu eğitim şu şekilde ilerleyecek: Bölümlerine uygun olarak çalışacakları kamu/özel hastaneleri yetkilileri ziyaretlerine gelecek, tanışacaklar. Alman kültürü hakkında genel bilgiler verilecek. Alman sosyal hayatında uyulması gereken temel yasalar ve haklar anlatılacak. Teknik/Mesleki dil eğitimi verilecek. Süre sonunda sınava tabii tutulacak. Eğitim sonunda hemşireler, çalışacakları kamu/özel hastanelerde işbaşı yapacak.

 

Almanya’da hemşirelik hakkında bilgi almak isteyenler, https://dmwdanismanlik.com/almanya-hemsirelik-basvurusu/ adresinden de siteyi ziyaret edebilir.

 

Ayrıca, Almanca bilmeyen hemşirelerin B2 Almanca sertifikası alması gerekli. Bu noktada, İstanbul Arel Üniversitesi hemşirelerin Almanca kursu almasını sağlıyor. Eğitimler uzaktan (online) yapılabilecek. Bu sayede Türkiye’nin her yerinden Almanca eğitimi almak isteyenler https://sem.istanbularel.edu.tr/ bağlantı linkinden bilgi alabilirler.