Hayao Miyazaki’nin yeni filmi uluslararası prömiyerini 48. Toronto Film Festivali’nde gerçekleştirecek

Efsanevi Japon yönetmen ve manga sanatçısı Hayao Miyazaki’nin yeni filmi “The Boy and the Heron” uluslararası prömiyerini, bu yıl 48’incisi düzenlenecek olan Toronto Film Festivali’nde (TIFF) gerçekleştirecek.

TIFF, Studio Ghibli’nin Akademi Ödüllü başarılı ve vizyoner yönetmeni Hayao Miyazaki’nin uzun süredir beklenen fantastik epik uzun metrajlı filmi “The Boy and the Heron” un uluslararası prömiyerinin 7 Eylül 2023 Perşembe günü Roy Thomson Hall’da düzenlenecek olan 48’inci Toronto Uluslararası Film Festivali kapsamında gerçekleştirileceğini duyurdu. Miyazaki tarafından yazılıp yönetilen ve bir orijinal hikaye olan filmin yapımcılığını Miyazaki’nin kurucu ortağı Oscar Akademi Ödüllü Studio Ghibli üstlendi.

Yönetmen Miyazaki’nin 10 yıldır üzerinde çalıştığı, uzun metrajlı film olarak elleriyle çizdiği ve Japonya’da “How Do You Live?” ismiyle izleyiciye sunduğu animasyon filmin soundtrack yapımını uzun bir süredir birlikte çalıştığı Joe Hisaishi üstleniyor. Geleneksel kodlardan uzaklaştığı belirtilen film, Studio Ghibli tarafından Japonya’da herhangi bir tanıtım, pazarlama malzemesi veya film hakkında bir açıklama yapılmadan izleyicilere sunuldu. Japonya’daki prömiyerinde büyük ilgi gören ve 14 Temmuz 2023’te Japonya’da vizyona girmesi ile gişe rekorları kıran film, Toronto Film Festivali’nde uluslararası prömiyerini yaparak dünyaya açılmayı bekliyor.