Günde 7 doktor yurtdışına göçüyor

Yurtdışında çalışabilmek için Türk Tabipleri Birliği’nden sicil belgesi isteyen hekimlerin sayısı 2021 yılında 1405 hekim iken bu yıl sayının 2500 olması bekleniyor.

Yurtdışında çalışabilmek için Türk Tabipleri Birliği’nden (TTB) sicil belgesi isteyen hekimlerin sayısı her geçen yıl artıyor. 2021 yılında 1405 hekim yurtdışına çıkmıştı. Bu yıl sayının çok daha fazla olması bekleniyor.

TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut, TTB’den günlük ortalama 7 hekimin yurtdışına çıkmak için sicil belgesi aldığını söyledi. Bulut, “Bu sayı 2022 Mart ayında 213 ile rekor kırdı. Nisan ayında bu sayı 214 oldu. Geçtiğimiz yıl 1405 hekim yurtdışına çıkmıştı. Yıl sonunda 2500 olması bekleniyor. Bunların yüzde 55’i uzman hekim. Bu sayılar sadece yurtdışına göç edenler. Özel sektöre geçenleri sayamıyoruz. O sayıyı sadece Sağlık Bakanlığı biliyor” dedi.

Sahil kesimlerinde istifa daha çok

Sahil kesimlerinde istifaların daha çok olduğunu belirten Bulut, “Rotasyon ile görevlendirilen hekim arkadaşların gidecekleri yerde konaklama imkânları yok. Konaklama ücretleri çok pahalı. İnsanlar belirli bir yaşa geldiklerinde sahil kesimlerine gitmek isterlerdi. Şimdi bir telefon mesajı ile görevlendiriliyor. Eskiden kamu yerleri mevcuttu. Onlar da satıldığı için gecelik 500 TL konaklama ücreti ödeyemiyorlar” ifadelerini kullandı.

“Aileler parçalanıyor”

Hekimlerin ailelerinin de zor durumda olduğunu belirten Bulut, “Hekimler üç aylığına görevlendiriliyor. Bir-iki günlük değil. Aileler parçalanıyor. Eşi Adana’da kendisi İstanbul’da görevlendiriliyor. Aile bizi Adana’da birleştirin diyor, Kütahya öneri olarak sunuluyor. Sağlık Bakanlığı hekimleri köle olarak görüyor. Bu son derece hatalı bir tutum. Parçalanmış yüzlerce doktor ailesi var. Bize her gün hekim arkadaşlarımızdan telefonlar geliyor” dedi.

Hekimler göçünün gözde ülkesi Almanya

1960’larda işçi göçü yaşanan Almanya’ya son yıllarda Türkiye’den giden doktor sayısı katlanıyor. Almanya son yıllarda hekimler tarafından da sıklıkla tercih edilen bir ülke haline geldi. Öyle ki, son 10 yılda Türkiye’den ayrılıp mesleğini yurt dışında sürdürmek isteyen hekimlerin yarısından çoğu için adres oldu. Almanya’ya gidenler arasında artık yalnızca işçiler bulunmuyor; siyasetçiler, girişimciler ve bilim insanları gibi pek çok farklı meslek grubundan insanlar yer alıyor.