Google, 338 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi

Google, bir yazılım geliştiricisinin patent haklarını ihlal etmesi nedeniyle 338,7 milyon dolar tazminat ödeyecek.

ABD’de federal mahkemede, Google’ın bir yazılım geliştiricisinin patent haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle 338,7 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi.

Teksas eyaletinin Waco şehrindeki federal mahkemede jüri, bir yazılım geliştiricisinin patent haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle Google’ın 338,7 milyon dolar tazminat ödemesi gerektiğine karar verdi.

Google sözcüsü, konuya ilişkin değerlendirmesinde, şirketin karara itiraz edeceğini belirterek Google’ın her zaman teknolojiyi bağımsız olarak geliştirdiğini söyledi.

New York merkezli Touchstream tarafından 2021’de açılan davaya göre, şirketin kurucusu David Strober, videoları akıllı telefon gibi küçük bir cihazdan televizyon gibi daha büyük bir cihaza ‘taşımak’için 2010 yılında teknoloji icat etti.

Google, Aralık 2011’de Touchstream ile teknolojisi hakkında görüştü ancak iki ay sonra ilgilenmediğini söyledi. Google, Chromecast medya akış cihazlarını 2013 yılında piyasaya sundu.

Touchstream, Google’ın Chromecast’inin, kendi yeniliklerini kopyaladığını ve üç patentini ihlal ettiğini ileri sürmüştü. Google ise Touchstream’in haklarını ihlal ettiğini reddederek patentlerin geçersiz olduğu savunmasını yapmıştı.