Eurovision, önümüzdeki yıl İsveç’te düzenlenecek

2023 Eurovision’u kazanan İsveç, 2024 yılında yarışmanın Malmö kentinde yapılacağını duyurdu. Yarışmanın yarı finalleri 7 ve 9 Mayıs 2024 tarihlerinde, finali ise 11 Mayıs’ta Malmö’de yapılacak.

Yarı finaller 7 ve 9 Mayıs 2024 tarihlerinde, final ise 11 Mayıs’ta düzenlenecek.

Geçen Mayıs ayında İngiltere’nin Liverpool kentinde düzenlenen yarışmayı, İsveç adına yarışan Loreen “Tattoo” isimli şarkısıyla kazandı.

Eurovision’un yürütücü süpervizörü Martin Österdahl, Avrupa Yayıncılar Birliği (EBU) olarak İsveç’in üçüncü büyük şehrinin yarışmaya üçüncü kez ev sahipliği yapacak olmasından “heyecan duyduklarını” dile getirdi.

Malmö’nün yarışmanın tarihinde özel bir yere sahip olduğunu belirten Österdahl, “1992 yılında ve ardından da 2013’te Loreen’ın ilk zaferinin ardından yarışmaya başarılı bir şekilde ev sahipliği yaptı” dedi.

İsveç, yarışmaya toplamda yedinci kez ev sahipliği yapıyor.

Önceki sene yarışmayı Ukrayna kazandı. Ancak ülkede devam eden savaş nedeniyle yarışmanın ikincisi olan İngiltere Eurovision’u düzenledi.

Mayıs ayında gerçekleştirilen yarışma için Liverpool kentine 500 binden fazla insan geldi.

Bu yıl ise İngiltere’den Mae Muller, 2022’de ikinci olan Sam Ryder’ın başarısını tekrarlayamadı ve 25. sırada yer alarak sondan ikinci oldu.