Engelsiz Filmler Festivali’ne geri sayım

Bu sene 10’uncusu düzenlenecek olan festival, 17-23 Ekim tarihleri arasında izleyicilerle buluşacak. Engelsiz Filmler Festivali’nin “Oditoryum” seçkisi, bu yıl da müziği sinema salonlarına taşıyor.

Engelsiz Filmler Festivali’nin “Oditoryum” seçkisinde bu yıl Cem Kaya’nın “Aşk, Mark ve Ölüm” (Love, Deutschmarks and Death); Mariano Biasin’in “Olağanüstü” (Sublime) ve Mirissa Neff’in “Ulusal Uyanış” (This is National Wake) filmleri yer alacak.

 

Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen Engelsiz Filmler Festivali tüm gösterimlerini ücretsiz olarak seyircilere sunuyor. Programında yer verdiği tüm filmleri sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı ile izleyiciyle buluşturan “Engelsiz Filmler Festivali”, yan etkinliklerini de erişilebilir olarak gerçekleştiriyor.

 

Aşk, Mark ve Ölüm

1960’larda Almanya’daki yeraltı müzik sahnesini, eğlence kültürünü ve sosyo-ekonomik yapıyı Türkiye’den Almanya’ya yaşanan göç aracılığıyla anlatıyor. Bu yıl Berlinale Panorama bölümünde Seyirci Özel Ödülü’nü alan belgesel, “misafir işçi” olarak Almanya’ya giden Türkiyelilerin beraberlerinde götürdükleri müzik kültürüne odaklanıyor. Belgeselde; saykodelik ikili Derdiyoklar, bağlama virtüözü İsmet Topçu, “Köln Bülbülü” olarak bilinen Yüksel Özkasap, Türkçe rap müziğinin Almanya’daki öncülerinden Erci E. gibi çok sayıda sanatçının röportajları ve arşiv görüntüleri yer alıyor.

 

Olağanüstü

Dünya prömiyerini bu yıl Berlinale Generation 14 Plus bölümünde yapan “Olağanüstü”, küçük bir sahil kasabasında yaşayan Manuel’in dostluklarını ve müzik grubunu konu ediyor. En iyi arkadaşlarıyla bir grupta bas gitar çalan Manuel’in, çok küçük yaşlardan itibaren güçlü bir dostluk paylaştıkları Felipe ile aralarındaki sıkı bağların test edilmesini konu edinen film, yönetmenin ilk uzun metrajlı filmi.

 

Ulusal Uyanış

Yönetmenin bu ilk uzun metrajlı filmi, bir müzik grubunun müziği ve anıları üzerinden tarihi nasıl etkilediğini ortaya koyuyor. Film, özgürlük için ırkçı bir sistemle savaşan çok uluslu punk grubu National Wake’in sürekli değişen dünyasını ele alıyor.