En çok geliri elde edilen şehir Antalya

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “En çok geliri elde ettiğimiz şehir Antalya. Ziyaretçi sayısı da oldukça yüksek. Bu yıl inşallah 14-15 milyon civarında bir ziyaretçi alarak, pandemi öncesi rakamlara yakın bir rakamı yakalayacağız gibi gözüküyor” dedi.

Bakan Ersoy, Kepez ilçesine bağlı Duacı Mahallesi’ndeki Aile Yaşam Merkezi’nde düzenlenen toplantıya, Türkiye’nin yerli otomobili Togg ile geldi.

Ersoy, Antalya’nın bir hemşehrisi olarak köy köy, ilçe ilçe gezip bütün sorunları takip etmenin görev bilinci içerisinde olduğunu vurgulayarak, Cumhurbaşkanlığı seçiminde verdikleri desteklerden dolayı teşekkür etti.

Antalya’nın, Türkiye’nin önemli bir turizm şehri, hatta turizmin başkenti olduğunu vurgulayan Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“En çok geliri elde ettiğimiz şehir Antalya. Ziyaretçi sayısı da oldukça yüksek. Bu yıl inşallah 14-15 milyon civarında bir ziyaretçi alarak, pandemi öncesi rakamlara yakın bir rakamı yakalayacağız gibi gözüküyor. Antalya, ziyaretçi sayısında 2019’da rekor kırmıştı. İnşallah bu sene bu rakamı yakalar diye düşünüyorum. Temmuz ayı da fena değil. Antalya şu anda günlük 100 bin ortalama ziyaretçi alıyor. 98-99 bin, bazı günler 100 bine kadar buluyor. İnşallah temmuzdan sonra, ağustosta da artarak ciddi rakamlara tekrar Antalya’da gelmiş olacağız.”

Bakan Ersoy, Antalya’nın çok büyük bir şehir ve nüfus olarak da çok kalabalık olduğunu anımsatarak, başta ulaşım olmak üzere değinilmesi gereken çok farklı konularının bulunduğunu söyledi.

Antalya’nın aynı zamanda bir tarım şehri olduğunu dile getiren Ersoy, “Buraya yeteri kadar turist getirebildiğimiz zaman tarımı da otomatikman ayağa kaldırmış oluyoruz. Tabii turizmde sezonu 12 aya getirmemiz gerekiyor. Turizm sezonunu 12 aya çıkardığımız zaman hem personel açısından sürdürülebilir bir personel politikası oluşturmuş oluyoruz hem de çok daha değerli yatırımların burada gerçekleşmesinin önünü açmış oluyoruz. Nitelikli turist yakalama hedefimiz var. Nitelikli turistin daha fazla Antalya’ya gelmesini sağlıyoruz. Bu da esnafımıza, çiftçimize gelir olarak, hareket olarak dönmüş oluyor. Bu açıdan da yapılan çalışmalar çok çok önemli” diye konuştu.

Ersoy, bu dönemde Kültür ve Turizm Bakanlığı ve diğer bakanlıkların, büyükşehir belediyelerinin yetersiz kaldığı noktalara Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla el atmaya başladıklarını vurguladı.