Elon Musk kendi yapay zeka şirketi xAl’yı kurdu

Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, yeni yapay zeka şirketi xAI’yı hayata geçirdi. Şirketin internet sitesinden yapılan açıklamada, xAI’nın amacının “evrenin gerçek doğasını anlamak” olduğu aktarıldı.

xAI ekibinin Tesla ve SpaceX’in CEO’su Musk tarafından yönetildiği kaydedilen açıklamada, ekip üyelerinin daha önce DeepMind, OpenAI, Google Research, Microsoft Research, Tesla ve Toronto Üniversitesinde çalıştığı öğrenildi.

Açıklamada, ekibin yapay zeka alanında en yaygın kullanılan yöntemlerden bazılarına katkıda bulunduğu, yenilikçi tekniklerle analizleri kullanıma sunduğu ve alandaki en büyük buluşlardan bazılarının geliştirilmesine öncülük ettiği ifade edildi.

Şirketin misyonuna doğru ilerleme kaydetmesi için Twitter, Tesla ve diğer şirketlerle yakın bir şekilde çalışacağı belirtildi.

Elon Musk, mart ayında, yapay zeka robot tasarımları için ortak güvenlik protokolleri geliştirilip ve bağımsız uzmanlarca uygulanıp denetimi yapılana kadar ileri yapay zeka robotlarının geliştirilmesine ara verilmesini talep eden açık mektubu imzalayan binden fazla kişi arasındaydı.

Musk, nisanda da Microsoft ve Google’ın geliştirdiği yapay zeka sohbet robotlarına meydan okumak amacıyla “TruthGPT” adını verdiği bir platformu başlatacağını duyurmuştu.