Dolar/TL’de tarihi rekor

Dolar/TL yılın ilk işlem gününde 29.69’u görerek zirve tazeledi. Piyasalarda ise yarın açıklanacak Aralık ayı enflasyon verisi bekleniyor.

Bugün saat 10.00’da Aralık ayı imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI), 14.00’da ise Ticaret Bakanlığı’nın Aralık ayı ihracat verileri açıklanacak. Yarın ise aralık ayı enflasyon verisi yayımlanacak.

TÜİK tarafından yayımlanan ulusal enflasyon verisi ile arasında güçlü olmasa da bağıntı bulunan İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından yayımlanan tüketici fiyat enflasyonu verisi aralık ayında fiyatların yüzde 3.52 arttığını, artışın bir önceki aya göre sınırlı gerilediğini gösterdi. Yıllık enflasyon ise yüzde 74.9 oldu.

Reuters anketine göre; Tüketici Fiyatları Endeksi’nin (TÜFE) Aralık ayında aylık yüzde 3.1 artması, yıllık enflasyonun yüzde 65.1’e yükselmesi bekleniyor.

Uzmanlar, ekonomi yönetimi ve TCMB her ne kadar enflasyon ile mücadeleye odaklanmış olsa da asgari ücret gibi tahminlerin üst eşiğinde yapılan artışlar ve nispeten güçlü seyreden iç talep nedeniyle enflasyonun TCMB yıl sonu tahminini aşacağını düşünüyorlar.

TCMB’nin yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 36 seviyesinde bulunurken, TCMB piyasa katılımcıları anketi yüzde 41.2, Reuters anketi tahmini ise yüzde 42.85 seviyesinde.

TL, Dolar karşısında yüzde 36.6 değer kaybetti

TL, eylül başından bu yana devam eden günlük sınırlı değer kayıplarını sürdürdü. Aralık ayını yüzde 2.2 kayıpla kapatan TL, geçen yılın tamamında yüzde 36.6 değer yitirdi.

Aralık ayının ikinci yarısında sert düşüşlerle karşılaşan ve yüzde 9.3 gerileyen Borsa İstanbul ise son iki seansta hafif toparlanarak 7,470 seviyesine çıktı. Euro/TL ise 32.78 ile sınırlı düşüş gösterdi.

 

Cumhuriyet

Etiketler
, , ,