Deprem bölgesini sel vurdu: 14 can kaybı

Deprem bölgesinde etkili olan şiddetli yağış can kayıplarına yol açtı. Adıyaman’da bahçedeki konteynerin suya kapılması sonucu 2 kişi hayatını kaybetti. Şanlıurfa’da ise sel nedeniyle 12 kişi yaşamını yitirdi. Kayıp 5 kişi için arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Diyarbakır’da da yağış nedeniyle Silvan yolu üzerindeki çadırkent tahliye edildi.

Urfa, Adıyaman, Malatya ve Maraş’ta sağanak yağış etkili oldu. Adıyaman’da 2, Urfa’da ise 12 kişi hayatını kaybetti. Malatya ve Maraş’ta ise; çadırları su bastı.

Deprem felaketinin yaşandığı 11 il arasında yer alan Adıyaman ve Urfa’da sel meydana geldi.

Urfa’da dün (14 Mart) akşam saatlerinden itibaren etkisini sürdüren sağanak nedeniyle merkez Eyyübiye, Haliliye ve Karaköprü ilçelerinde çok sayıda sokak ve cadde su altında kaldı.

Urfa’da, 4 kişi sele kapılarak hayatını kaybetti. Tandoğan Mahallesi’nde bulunan Yavuzlar Apartmanı’nın bodrum katındaki bir dairede ise 5 kişinin cansız bedenlerine ulaşıldı. Öte yandan Abide Köprülü Kavşağı’nın alt geçidinden çıkarılan araçta yapılan incelemede 2 kişinin daha cansız bedeni bulundu.

İlerleyen saatlerde bir kişinin daha cenazesine ulaşıldı. Urfa’da ölü sayısı 12’e yükseldi.

Karaköprü ilçesinde bulunan Akpiyar Deresi’nin bazı yerlerde taşması sonucu yan tarafından geçen 35 Metre Yolu’nda su birikintileri oluştu.

Adıyaman’ın Tut ilçesinde ise; bir bahçeye kurulan konteynerin suya kapılması sonucu 1 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı, Adıyaman’da 1 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı.

Adıyaman kent merkezinden geçen Eğriçay’ın taşması sonucu Atatürk Bulvarı’nda trafikte aksamalar yaşandı, cadde ve sokaklarda su birikintileri oluştu.

AFAD, polis, jandarma ve belediye ekipleri, su baskını riski yaşanan çadırlarda tahliye çalışmalarını sürdürüyor.

Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde de derenin taşması sonucu sel meydana geldi. İlçe merkezindeki Vahap Küçük Meydanında bulunan çadırları ve ilçe merkezindeki evleri su bastı.

Maraş’ta sağanak yağış nedeniyle çadırkentleri su bastı.

Yağışların ardından sel yaşanan Urfa ve Adıyaman’daki rüzgar ve buzlanma nedeniyle uçak seferlerinde aksama yaşandı.

Soylu: Dere yataklarından uzak durun

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaşanan sel felaketine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Soylu, “Buradaki çalışmalar valilerimiz, jandarma komutamız, bölge müdürlerimiz burada. Yollar açık, elektrik, su var. Tedbirlerimiz ve uyarılarımız devam ediyor. Dere yataklarının etrafında bulunmamak gerekir. Tüm tedbirleri ilgili yerlerde arkadaşlarımızın uyarısı var” dedi.

Adıyaman Valisi Numan Hatipoğlu, sağanağın etkili olduğu Adıyaman’ın Tut ilçesinde bir bahçedeki konteynerin suya kapılması sonucu 1 kişinin hayatını kaybettiğini, 4 kişinin kaybolduğunu açıkladı.

AFAD ise; yaptığı açıklamada, “Bölgede meydana gelen aşırı yağışlar nedeniyle Adıyaman ilimizin Tut ilçesinde sel ve su baskınları meydana gelmiştir. Adıyaman, Adana, Kahramanmaraş ve Diyarbakır AFAD ekiplerimiz olay bölgesinde görevlendirilmiştir” dedi.