Deniz yüzeyi sıcaklıkları en yüksek seviyeyi gördü

Küresel deniz yüzeyi sıcaklıkları, nisan ve mayısta aylık bazda 1850’den beri en yüksek seviyesine ulaşırken, El-Niño’nun etkisiyle bu yıl sıcaklık değerlerinde yeni rekorlar görülebileceği bildirildi.

İnsan faaliyetlerinin küresel sera gazı emisyonlarında yol açtığı artış sonucu meydana gelen iklim krizi nedeniyle gezegende yeryüzü sıcaklığı ve deniz yüzeyi sıcaklıkları hızla artıyor.

İngiltere Meteoroloji Kurumu’nun (Met Office) analizine göre, 2023 Mayısı’nda deniz yüzeyi sıcaklığındaki artış, referans periyot olan 1961-1990 dönemine göre 1,25 dereceye ulaştı.

Nisan ve mayıs itibarı ile kaydedilen sıcaklık değeriyle deniz yüzeyi sıcaklığında, 1850 yılından beri aylık bazda en yüksek sıcaklık seviyeleri görüldü.

Bölgesel bazda ise Mayıs 2023’te Kuzey Atlantik’teki sıcaklık artışı, El-Niño’nun da etkisiyle rekor kırdı.

Deniz buzu genişliği

Anadolu Ajansı‘nda yer alan habere göre, Met Office Hadley Merkezi Başkanı Albert Klein Tank, Kuzey Atlantik’teki sıcaklık artışına ilişkin şöyle dedi:

“Sahra’dan gelen havadaki toz, güneş enerjisinin bir kısmını engelleyerek bölgenin soğumasına yardımcı olur normalde ancak ortalamanın altındaki rüzgâr seviyesi bölgedeki toz miktarını azalttı ve potansiyel olarak daha yüksek sıcaklıklara yol açtı.

“Tropikal fırtınanın yaşanması halinde bunun, sezonun bu kadar erken dönemi ve bu bölge için oldukça sıra dışı bir durum olacağını söyleyebiliriz. Haziran fırtınaları normalde Karayipler’de ve Meksika Körfezi’nde daha batı bölgelerde oluşur. Gelecek hafta bu fırtınaların yaşanması halinde bundaki en temel faktörlerden biri (Kuzey) Atlantik’teki yüksek deniz yüzeyi sıcaklıkları olacaktır.”