Deniz aygırının katledilmesine büyük tepki

Norveç’in Oslo Fiyordu’nda 14 Ağustos tarihinde deniz aygırı Freya’nın insanlar için risk oluşturduğu gerekçesiyle öldürülmesi, çevreciler ve hayvan severlerden tepki topladı.

Çevreciler ve Freya’nın hayranları, deniz aygırının durdurulması gerektiği uyarısından sadece üç gün sonra gelen öldürme kararının, acele ve gereksiz olduğunu söyledi. World News7g sitesinin haberine göre, binden fazla üyesi bulunan “Deniz aygırı Freya – O şimdi nerede?” adlı Facebook sayfası, pazar gününden bu yana üzücü yorumlar ve taziyelerle dolup taştı. Oslo’da çocuk tiyatrosu işleten 62 yaşındaki Trine Tandberg, Freya ile ilgili haberleri yakından takip ettiğini belirterek, “Freya kimseye bir şey yapmadı. Birçoğumuzu kızdıran şey de bu” dedi.

Heykeli dikilecek

Bu arada Norveç’te deniz aygırının heykelini dikmek amacıyla bağış kampanyası başlatıldı. Çevrimiçi kampanyasını organize edenler, Freya’nın vurulmasının, Norveç’te ve özellikle Oslo’da vahşi hayvanlara yaşam alanı sağlanamadığına dair güçlü olumsuz bir etki yarattığını belirtti.

 

Grubun online paylaşımında “Sembol Freya’nın heykelini dikerek, kendimize ve gelecek nesillere, ‘ayak altında’ olunca doğal hayatı öldürmememiz ya da ortadan kaldırmamamız gerekmediğini ve kaldıramayacağımızı daima hatırlatacağız” ifadesini kullandı.

 

Grup salı günü itibarıyla kampanya için 16 bin 143 dolar topladı. Organizatörler, heykel için gerekeni toplayamazlarsa parayı Dünya Doğayı Koruma Vakfı’na aktaracak.