COVID-19’un yeni varyantı Eris, İngiltere’de yayılmaya başladı

COVID-19’un Omicron varyantının alt türevi olan Eris’in (EG.5.1) İngiltere’de, ülkenin genelinde yayılmaya başladığı duyuruldu.

İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansına (UKHSA) göre, yeni varyant Eris, ülke genelinde hızla yayılmaya devam ediyor. Her 7 yeni vakadan birini oluşturduğu tespit edildi.

Eris, yüzde 39,4’le vakaların yaklaşık yarısını oluşturan Arcturus’tan sonra İngiltere’de en yaygın ikinci varyant olarak dikkat çekiyor.

Yetkililer, dünya genelinde COVID-19 vakalarındaki artışın sürmesi sebebiyle durumu yakın mercek altında izlediklerini belirtti.

İngiltere’de COVID-19 enfeksiyonlarına ve aşılama oranlarına ilişkin rakamları tahmin eden Zoe, COVID-19 Sempton Çalışmasına göre, 4 Temmuz’da 606 bin 656 olan tahmini vaka sayısı, 200 bin artarak 27 Temmuz’da 785 bin 980’e yükseldi.

Kapalı alanlardaki etkileşim ve bağışıklığın azalması artışa neden olabilir

Uzmanlar, ülkede COVID-19 vakalarındaki artışın, Barbie ve Oppenheimer filmlerinin 21 Temmuz’da vizyona girmesinin ardından milyonlarca kişinin sinemaya akın etmesiyle ilgili olabileceğini dile getirdi.

İnsanların kapalı ve yetersiz havalandırılan alanlarda, yakın mesafede bir araya gelmesinin, bulaşma oranlarını artırmış olabileceği değerlendiriliyor.

Hastalığa karşı bağışıklığın azalması ve COVID-19 aşılarının üzerinden belirli bir süre geçmesinin de vakalardaki artışa neden olabileceği belirtiliyor.