Coppola, 120 milyon dolarlık destanını 300 kez yeniden yazmış

Usta yönetmen Francis Ford Coppola’nın kendi parasıyla çektiği ve Cannes Film Festivali’nde yarışmaya hak kazanan filmi Megalopolis’ten ilk kare nihayet yayımlandı.

Coppola’nın, H.G. Wells’in Things to Come (Gelecek Şeyler) kitabından esinlenen epik filmi, felaketle sonuçlanan bir yıkımın ardından New York benzeri bir metropolde geçiyor.

İki rakip vizyonun çarpışması

Çöküşe geçen metropolün yeniden inşasını konu alan film, idealist mimar Cesar Catilina ve yozlaşmış Belediye Başkanı Frank Cicero’nun çarpışmasını anlatıyor.

Megalopolis’ten gelen ilk resmi görüntüde mimar Catilina’yı canlandıran Adam Driver, Yeni Roma Şehri’nin inşasına bakarken, Belediye Başkanı’nın sosyetik kızı Julia Cicero rolündeki Nathalie Emmanuel de onu izliyor.

Filmde Adam Driver ve Nathalie Emmanuel’in yanı sıra Giancarlo Esposito, Jon Voight, Laurence Fishburne, Shia LaBeouf, Talia Shire, Jason Schwartzman, Aubrey Plaza, Chloe Fineman, Dustin Hoffman ve D.B. Sweeney gibi yıldız oyuncular rol alıyor.

Usta yönetmen, kendi bütçesinden yaklaşık 120 milyon dolar para yatırarak projeyi hayata geçirdi.

85 yaşındaki sinemacı, Vanity Fair’a yaptığı açıklamada Megalopolis’i finanse etmek için Kuzey Kaliforniya’daki şaraphane arazisinin bir bölümünü sattığını ve senaryoyu yaklaşık 300 kez yeniden yazdığını söyledi.

“Proje üstünde 40 yıldır çalışmıyorum”

Senaryo üzerinde çalışmaya 1980’lerde başladığı öne sürülen Coppola, projenin gelişimiyle ilgili şöyle dedi:

Bu senaryo üzerinde, sık sık yazıldığı gibi 40 yıldır çalışmıyordum. Daha ziyade gelecekteki bir senaryo için ilginç bulduğum şeylerin, siyasi karikatür örneklerinin ya da farklı tarihi konuların notlarını ve kupürlerini topluyordum.

Baba’nın (The Godfather) yönetmeni Coppola, sözlerine şöyle devam etti:

Nihayetinde, uzun bir sürenin ardından, bir Roma destanı fikrinde karar kıldım. Daha sonra da modern Amerika’da geçen bir Roma destanı…

“Tüm yollar Roma’ya çıkar”

Yönetmen, “bir keresinde 130 boş sayfayı önüne aldığını” söyleyerek ekledi:

İlk sayfasına cesurca ‘Francis Ford Coppola’nın Megalopolis’i’ ve onun altına da ‘Tüm yollar Roma’ya çıkar’ diye yazdığımı hatırlıyorum. Sayfalar boş değilmiş gibi davrandım. Elimde tarttım, böylece bir gün nasıl hissedeceğimi hayal edebildim ve bir gün var olabileceğine inandım. Daha sonra, elimde bir taslak olduğunda, her yeniden yazışta daha iyi olacağını umdum.

85 yaşındaki Coppola, filmini sık sık “tarif edilemez bir muamma” diye nitelendirmişti.

Megalopolis, 17 Mayıs’ta Cannes Film Festivali’nde yarışma bölümünde gösterime girecek.

 

Independent Türkçe