Çanakkale’de kuraklık nedeniyle su kullanımına kısıtlama getirildi

Çanakkale ve bölgesinde yaşanan kuraklık nedeniyle su kullanımına yönelik tedbirler alındı.

Kuraklık nedeniyle su sıkıntısı yaşayan Çanakkale’de şebeke suyuyla halı, kilim ve araba yıkamak yasaklandı.

Çanakkale Belediyesi tarafından bugün yapılan açıklamada, kentin içme, kullanma ve tarımsal sulama ihtiyacını karşılayan 54 milyon 115 bin metreküp kapasiteli Atikhisar Barajı’ndaki su miktarının 23 milyon metreküpe düştüğü duyuruldu.

Yaşanan kuraklık ve barajda su miktarının azalması nedeniyle Çanakkale Belediyesi’nin su kullanımıyla ilgili bazı kararlar alındığı belirtilen açıklamada şöyle dendi:

  • Konut ve işyeri önlerinin ve içlerinin hortumla yıkanmasının yasaklanmasına,
  • Yüksek su tüketimi olan sanayi tesislerinde suyun tasarruflu kullanılabilmesi için mevcut kullanımları göz önüne alınarak kısıtlamaya gidilmesine,
  • Halı ve kilim yıkamalarının yasaklanmasına,
  • Şehir şebeke suyu ile hortumla araba yıkanmasının yasaklanmasına,
  • Oto kuaför-yıkama işletmelerinde su tüketiminin max. 20 m3/ay olarak uygulanmasına, oto kuaför-yıkama, halı yıkama hamam, tuvalet vb. gibi su tüketimi yüksek olan işyerlerinde ön ödemeli elektronik sayaç takılmasına, yeraltı suyu kullanımı varsa mekanik sayaç takma mecburiyetinin getirilmesine böylece yeraltı su kullanımının tespitinin yapılmasına,
  • Bahçe sulamalarının sabah ve akşam, mümkünse kuyu suyu ile ve yağmurlama/damlama sistemleri kullanılarak yapılmasına,
  • Park, bahçe, yeşil alan, tarımsal amaçlı üretim yapılan yerlerde sulamaların kısıtlandırılması, acil sulama ihtiyacı olan yerlerin yağmurlama, damlama sulama ile su kullanımının minimuma indirilmesine karar verilmiştir.

Kararların 30 Nisan’a kadar geçerli olacağı bildirilen açıklamada, su tasarrufuna yönelik tedbirlere uymayanlar hakkında 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nca cezai işlem yapılmasına oy birliğiyle karar verildiği belirtildi.

Öte yandan, Çanakkale merkezdeki Salihler Barajı ile Bayramiç Barajı’nda kuraklık nedeniyle yaşanan su azlığı drone’la görüntülendi.

Etiketler
, ,