“Büyük Gözler” ressamı Margaret Keane yaşamını kaybetti

Tim Burton’ın “Big Eyes” filmine ilham olan ressam Margaret Keane, 94 yaşında vefat etti.

 

Tim Burton’ın yönettiği 2014 tarihli “Big Eyes” filmine tabloları ve hayat hikâyesiyle ilham olan Amerikalı ressam Margaret Keane, kalp yetmezliği nedeniyle Kaliforniya’daki evinde yaşamını yitirdi. Sanatçının kızı Jane Swigert, 94 yaşındaki Keane’in ölüm haberini doğruladı.

 

1927 yılında doğan ve “Büyük Gözler” temalı tablolarıyla tanınan sanatçı Margaret Keane, 1950’li yıllarda eşi Walter’ın imzasıyla sergilenen ve büyük ses getiren “Büyük Gözler” tablolarının yaratıcısıydı. Sanatçı, eserlerinin yasal hakları için eşi Walter Keane’e karşı bir mücadele vermek zorunda kalmıştı. Çiftin boşanmasının ardından 1970’de tabloların gerçek ressamının Margaret olduğu resmiyet kazanınca ressam, 1986’da Walter Keane’i dava etti. Margaret Keane, davayı kazandı ancak Walter Keane iflas ettiği için 4 milyon dolarlık tazminatını alamadı.

 

Tim Burton imzalı “Big Eyes” filmi de, Margaret Keane ve eşi Walter Keane’in hayat hikâyesini konu alıyordu. Filmin başrollerinde Amy Adams ve Christoph Waltz yer almakta.