BIFED 2023 için başvurular başladı

10. Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) belgesel başvurularını kabul etmeye başladı. Festival, 11-15 Ekim 2023 tarihleri arasında Bozcaada’da gerçekleşecek.

Yönetmenliğini Petra Holzer’in, koordinatörlüğünü Ethem Özgüven’in üstlendiği festivale bu sene de yönetmenler filmlerini ücretsiz gönderebilecek.

Bu yıl 11-15 Ekim 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalde belgesellerin son başvuru tarihi: 1 Mayıs.

Yönetmenliğini Petra Holzer’in, koordinatörlüğünü Ethem Özgüven’in üstlendiği festivale bu sene de yönetmenler filmlerini ücretsiz gönderebilecek.

BIFED 2023, dünyanın dört bir yanında süren adalet arayışlarından, iklim mücadelelerine, halkların direniş öykülerinden, yüzlerce bölgede kapana kısılmış mültecilere kadar geniş temalardaki belgeselleri bekliyor.

Bu sene heyecanla 10’uncu yılına hazırlanan festivalde bugüne değil 500’ü aşkın belgesel izleyicisi ile buluşurken, yüzlerce yönetmen izleyicilerin sorularına yanıt vermek için adadaydı. Koronavirüs salgını sebebiyle 2020 ve 2021 yıllarında çevrimiçi gerçekleşen festival diğer yıllar yüz yüze ilgilisiyle buluştu ve Salhane ile Bozcaada Halk Eğitim Merkezi’ndeki gösterimlerde binlerce misafiri ağırladı. Birçok atölye, etkinlik ve söyleşi de yine festival kapsamında gerçekleştirilmişti.

BIFED, 10. senesinde de dünyanın birçok farklı kültürlerinden, uzak coğrafyalarından barışı ve umudu tazeleyen belgesellere kapısını açmayı hedefliyor.

Festival ekibinin BIFED 2023 için mesajı ise şöyle:

“Dünyanın farklı köşelerinde gelişip güçlenen tek şey savaş. Daha yaşanabilir bir dünya için yapılan tüm planlar ve dayanışma idealleri ya ertelendi ya unutuldu. Tohum çeşitliliği, iklim adaleti, barış bir başka bahara kalmış görünüyor. İnsana ve mavi güzel gezegene dair belgeselleriniz şimdi daha acil.

“Gezegenin kaynakları ve paranın dağılımındaki adaletsizliği, eko kırımı, güvensiz çalışma koşullarını görünür kılan çalışmalarınız koyu karanlığı aydınlatacak. Dokuz yıldır festivalimizin ana öğesi sizlerin üretimleriyle ortaya çıktı. Bu sene de eserlerinizi bekliyoruz.”