Balkanlar üzerinden iltica eden çocuklar istismara uğruyor

Save The Children (Çocukların Kurtarın), “Balkan rotası üzerindeki mülteci çocuklar, her gün şiddet ve istismara uğruyor” başlıklı bir rapor hazırladı.

Mülteci çocukların darp, cinsel istismar ve sömürü ile karşı karşıya bırakıldığını ortaya koyan rapor, çocukların polislerin, insan kaçakçılarının ve diğer yabancıların “insanlık dışı muamelesine maruz kalmasının sebebinin Avrupa Birliği’nin (AB) caydırma ve tecrit politikası” olduğunu kaydetti.

 

Save the Children’ın raporuna göre, çocuklar Avrupa’ya giden tüm mülteci ve göçmenlerin yaklaşık üçte birini oluşturuyor:

 

“Bu çocukların önemli bir kısmı, Balkan rotası üzerinden Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan ve Bosna-Hersek gibi ülkelerden geçerek Avrupa’ya gidiyor. Yalnızca 2015 yılında, yaklaşık yarım milyon mülteci ve göçmen, Balkan rotasındaki ülkelerden geçiş yapmıştı.”

 

AB üyesi olmayan Sırbistan ve Bosna-Hersek’te ortalama 4 yıldır kayıtsız yaşayan 13-19 yaşları arasındaki 48 çocukla yapılan ayrıntılı görüşmelere dayanan rapora göre, çocuklar tarafından bildirilen en yaygın şiddet, sınır muhafızları tarafından gösterilen fiziksel şiddet.

Darp,fiziksel ve cinsel şiddet…

Save the Children’ın görüştüğü mülteci çocuklar, “çırılçıplak soyulduklarını, soğukta bekletildiklerini, elektrik şokları ve sopalarla darp edildiklerini, bunun sonucunda kırık kemikler veya ciddi morluklar gibi ciddi fiziksel yaralanmalara maruz kaldıklarını” anlattı. Çocukların çoğu kaçakçılardan şiddet gördüğünü, yaklaşık üçte ikisi ise yakın çevrelerindeki bir çocuğun cinsel istismarına tanık olduklarını söyledi.

 

Rapora göre, insan kaçakçıları, “cinsel hizmetler karşılığında çocuklara para, koruma veya sınırdan ‘ücretsiz’ geçişle rüşvet vereceğini” söyledi. Rapor, özellikle refakatsiz mülteci çocukların şiddete maruz kalma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ortaya koydu.

 

Save the Children raporunda, ayrıca şu gözlemlere yer verildi:

 

“(Çocukların) Birçoğu açık havada uyumak veya harap binalarda yabancı yetişkinlerle sürekli fiziksel şiddete veya cinsel istismara maruz kalma tehlikesiyle karşı karşıya yaşamak zorunda. “Özellikle kız çocuklarına göre daha büyük oranda refakatsiz seyahat eden oğlan çocuklarının cinsel şiddet mağduru olma riski daha yüksek.

 

“Birçok çocuk ve genç, yaşadıklarıyla alkol ve uyuşturucu madde kullanarak başa çıkmaya çalışıyor. Ayrıca bu gençler arasında birçok kendine zarar verme ve intihar girişimi vakası yaşanıyor.”