Balıkesir’de İlk Çağ’a ait su şebekesi bulundu

Balıkesir’de İlk Çağ’a ait 2 bin 500 yıllık su şebekesi bulundu. Bandırma ilçesinde bulunan, birçok medeniyete ev sahipliği yapan İlk Çağ kenti Daskyleion’daki arkeolojik kazıda içme suyu hattı ortaya çıkarıldı.

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde bulunan, İlk Çağ kenti Daskyleion’da ilk yerleşimlerin milattan önce 3 binli yıllara uzandığı kazılara ilk olarak Ord. Prof. Dr. Ekrem Akurgal başkanlığında başlandı. Kazılarda, 10 metre uzunluğunda 2 bin 500 yıllık su hattına ulaşıldı.

 

Kazı heyeti başkanı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kaan İren, Daskyleion’un önemli bir İlk Çağ kenti olduğunu belirterek, “Kazıda bulduğumuz pişmiş topraktan yapılmış, kalın su borusu olan künkler, milattan önce 4’üncü yüzyıla ait” dedi.

 

DHA’nın haberine göre İren, o dönem Manyas Gölü tarafında henüz yeri tespit edilemeyen bir kaynaktan suyun şehre taşındığı bilgisine ulaştıklarını dile getirdi. Suyun küçük bir havuzdan geçtikten sonra şehre, güneye doğru künkler vasıtasıyla aktarıldığını bildiren İren, şöyle devam etti:

“Künklerde yer yer kontrol noktaları saptadık. Bu kontrol noktaları, künklerde suyun kirecinden dolayı bir tıkanma olursa bu noktalar sayesinde bir tel vasıtasıyla veya bir başka aletle bu künklerin tekrardan kullanıma açılması, suyun rahatça akmasını sağlıyor. Bu dönemdeki künkler pişmiş topraktan imal ediliyordu ve kireçten harçlarla birlikte birbirine tutturuluyordu. Bu malzemeler zayıf malzemelerdir, yer yer kırılabiliyor. Bizim elimize geçen künkler, güzel korunmuş olarak geçti. Herhangi bir bozulma, yıpranma büyük ölçüde görmedik. Künklerin üstünde kısmen korunmuş bir döşeme gördük, o döşemeyi kaldırdıktan sonra künklerin bu döşemenin altından geçtiğini gördük. Başka şehirlerde, başka forumlarda bu künklerin toprak üstünde de kullanıldığını biliyoruz.”

 

İren, künklerin kente doğru gidiş yönü ile herhangi bir çeşme binasıyla buluşup buluşmayacağına ilişkin araştırmalarının sürdüğünü de sözlerine ekledi.