Bakanlık Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekildi

Kültür Bakanlığı yaptığı açıklama, “Böylesi önemli bir festivalde, sanatın gücü kullanılarak mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması son derece üzücüdür” dedi.

Yönetmen Nejla Demirci’nin ihraç edilen iki kamu çalışanının mücadelesini anlatan “Kanun Hükmü” belgeselinin, Antalya Altın Portakal Film Festivali programına geri alınmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı festivalden çekildiğini duyurdu.

Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklama şöyle:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin kültürel ve sanat değerlerinin korunması, geliştirilmesi ve güçlendirilmesi vizyonuyla çalışmaktadır.

“Bu vizyon çerçevesinde ülkemizde ve yurt dışında gerçekleştirilen yüzlerce kültür sanat etkinliğine destek vermektedir.

“Türk sinemasının alanındaki en önemli etkinliklerinden biri olan ve 60’ıncısının düzenlenme süreci devam eden Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, belgesel yarışması bölümünde “Kanun Hükmü” adlı belgesel yer almaktadır.

“Böylesi önemli bir festivalde, sanatın gücü kullanılarak mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması son derece üzücüdür.

“Bakanlığımız, aziz milletimizin 15 Temmuz’da verdiği destansı mücadelesinin itibarsızlaştırılması, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılması çabasının bir parçası olmayacaktır.

“Bu sebeple Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekilmiş bulunuyoruz.”