Ayvalık 8. AIMA Müzik Festivali başlıyor

1998’de Prof. Filiz Ali öncülüğünde kurulan ve 24 yıldır düzenlediği uzmanlık sınıflarıyla yüzlerce genç müzisyenin yetişmesine katkıda bulunan Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi’nin (AIMA), 2013’ten beri düzenlediği yaz müzik festivallerinin sekizincisi, bu yıl 16-22 Ağustos tarihlerinde yapılacak.

 

Bu yılki festivalde, AIMA’nın çeyrek asır boyunca Türkiye sanat yaşamına yaptığı katkıları öne çıkarmak için AIMA mezunlarının ve eğitmenlerinin çoğunlukta olduğu bir program hazırlandı. Festival, Sabancı Vakfı’nın ana destekçiliğinde; T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ayvalık Belediyesi destekleri ile Ayvalık Kültür ve Sanat Vakfı (AKSV) tarafından düzenlenecek.

 

Festivalin açılış konserinde, İsrailli keman virtüözü Prof. Hagai Shaham ve MSGSÜ Yaylı Çalgılar Anasanat Dalı Başkanı Prof. Pelin Halkacı Akın yer alacak. Konserde, Shaham ve Akın’a çoğu eski AIMA Masterclass mezunları olan kemanda Ilgın Ülkü ve Eylül Umay Taş, viyolada Çılga Barok Bostancı ve Yağmur Tekin, viyolonselde ise Umut Sağlam ve Beliz Güney eşlik edecek.

 

Festivalin ikinci konseri, genç kuşak müzisyenlerden piyanist Tolga Atalay Ün, çellist Umut Sağlam ve kemancı Ilgın Ülkü’den oluşan Nükleus Trio tarafından verilecek.

 

Festivalin üçüncü konserinde, Ankara’dan çıkan ve eğitim ve müzik kariyerlerini Almanya’da sürdüren dört genç Türkiyeli müzisyenden oluşan yaylı dörtlü Quartet Parantez topluluğu sahnede olacak. AIMA Masterclass mezunu üç müzisyenin de yer aldığı Quartet Parantez, bugüne kadar kaydı yapılmamış veya çok az yapılmış Türk eserlerinin referans kayıtlarını yapabilmeyi hedefliyor. Dörtlü, Umut Sağlam, Mustafa Orkun Pala, Çılga Barok Bostancı ve Kerem Tunçer’den oluşuyor.

 

AIMA Piyano Masterclass eski mezunlarından, piyanist ve dizi-film müziği bestecisi Güldiyar Tanrıdağlı, Ayvalık 8. AIMA Müzik Festivali’nin dördüncü konserinde, projesi “Rachmaninov Anatolian Project” ile dinleyicilerle buluşacak. Tanrıdağlı’ya vokalde, opera sanatçısı ve vokalist Erkut Cantürk eşlik edecek.

 

MSGSÜ Devlet Konservatuarı, Marmara Üniversitesi GSF ve YTÜ Sanat ve Tasarım Fakültesi öğretim elemanları Prof. Ayla Uludere, Prof. Dr. Ece Emine Karşal ve Dr. Şebnem Uşen tarafından kurulan ve tamamı kadın müzisyenlerden oluşan İstanbul Flüt Topluluğu, festivalin beşinci konserinde, çağdaş Türkiyeli bestecilere ait eserlerin yanı sıra klasik batı müziği repertuarına ait bestecinin eser uyarlamalarını icra edecek.

 

Festivalin kapanış konserini ise, Türkiye’nin ilk ve en uzun soluklu bakır nefesli beşlisi olan Golden Horn Brass verecek.

 

Festival programı şu şekilde:

16 Ağustos Salı
Hagai Shaham, Pelin Halkacı Akın ve AIMA Ensemble
(Keman: Ilgın Ülkü ve Eylül Umay Taş; Viyola: Çılga Barok Bostancı ve Yağmur Tekin; Viyolonsel: Umut Sağlam ve Beliz Güney)
Yer: Ayvalık Taksiyarhis Kilisesi Anıt Müzesi
Saat: 20.30

 

17 Ağustos Çarşamba
Nükleus Trio
(Piyano: Tolga Atalay Ün; Viyolonsel: Umut Sağlam; Keman: Ilgın Ülkü)
Yer: Ayvalık Taksiyarhis Kilisesi Anıt Müzesi
Saat: 20.30

 

18 Ağustos Perşembe
Quartet Parantez
Yer: Ayvalık Taksiyarhis Kilisesi Anıt Müzesi
Saat: 20.30

 

19 Ağustos Cuma
Güldiyar Tanrıdağlı ve Erkut Cantürk (Rachmaninov Anatolian Project)
Yer: Ayvalık Taksiyarhis Kilisesi Anıt Müzesi
Saat: 20.30

 

20 Ağustos Cumartesi
İstanbul Flüt Topluluğu
Yer: Sabancı Üniversitesi Yaratıcı Teknolojiler Atölyesi (Küçükköy)
Saat: 20.30

 

22 Ağustos Pazartesi
Golden Horn Brass
Yer: Ayvalık Cumhuriyet Meydanı
Saat: 21.00