Avrupa son 500 yılın en kurak döneminde

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’nun Ortak Araştırma Merkezi uzmanları, Avrupa’nın son 500 yılın en kurak dönemini geçirdiğini bildirdi.

Ortak Araştırma Merkezinin (JRC) Avrupa Kuraklık Gözlemevi’nin analiz ve verileri temelinde hazırladığı “Avrupa’daki Kuraklık-Ağustos 2022” raporu yayımlandı. Temmuzdaki endişe verici kuraklığın devam ettiği belirtilen raporda, AB topraklarının yüzde 47’sinin hala “uyarı verici” durumla karşı karşıya olduğu, AB’nin yüzde 17’sinde ise “alarm verici” bir kuraklık bulunduğu kaydedildi. JCR uzmanları, devam eden kuraklığın son 500 yılın en kurak dönemi olarak değerlendirildiğini bildirdi.

 

Kuraklık nedeniyle mısır, soya fasulyesi ve ayçiçeği mahsulünün son beş yılın ortalamasının yüzde 15 altında olması bekleniyor. Yağışın olmamasından Avrupa genelinde akarsularda da su seviyelerinin azaldığı, hidroelektrik santrallerindeki üretimin düştüğü, diğer güç santrallerindeki soğutma sistemleri ile akarsu taşıma sektörünün olumsuz etkilendiği belirtildi.

 

Raporda özellikle Batı Akdeniz bölgesi için uyarı yapılarak Kasım 2022’ye kadar normalden daha sıcak ve kurak havanın devam edebileceği vurgulandı.

Etiketler
,