Artan kömür talebi BHP’ye kâr getirdi

Ukrayna’nın işgali sonrası Rusya’ya yönelik yaptırımlar enerji piyasasında kömürün yeniden yükselişine yol açarken, maden şirketlerinin bilançolarında da adeta doping etkisi yarattı. Birçok ülke enerji krizinden kaçınmak için kömür santrallarını kısa süreliğine de olsa yeniden devreye  almayı tartışıyor.

Bloomberg’te yer alan habere göre, yükselen kömür fiyatlarının dünyanın en büyük madenci şirketlerinden biri olan BHP Group’un yıllık kârında yüzde 26 artış sağladı. Şirket 30 Haziran’da son bulan mali yıl için 23,82 milyar dolarlık kâr açıkladı. Bloomberg anketine katılan analistlerin beklentisi 21,63 milyar dolar düzeyindeydi. Avustralyalı şirket, 8,9 milyar dolar veya hisse başına 1,75 dolar nihai temettü beyan ederek, yıl için toplam ödemeleri 16,5 milyar dolara çıkardı. Böylelikle şirket söz konusu ödemeleri 137 yıllık tarihindeki en yüksek seviyeye çıkardı.

 

BHP, madencinin petrol bölümünün satışı karşılığında hissedarlarına verilen Woodside Petroleum hisseleri de dahil olmak üzere hissedar getirilerinin 36 milyar dolara yakın olduğunu söyledi

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) küresel kömür talebinin bu yıl neredeyse 10 yıl önce kırılan rekoru yakalayacağını tahmin etti.Gaz fiyatlarındaki hızlı yükselişin kömüre olan talebi canlandırdığını belirten IEA, küresel kömür tüketiminin bu yıl yüzde 0,7 artarak 8 milyar tona yükseleceğini öngördü. Talep bu kadar yüksek bir seviyeyi en son 2013 yılında görmüştü.

 

Hindistan’ın talebinin bu yıl ekonomik büyümeye ve enerji kullanımının artmasına bağı olarak yüzde 7 yükseleceğini tahmin eden kurum, AB’deki kömür kullanımının da doğalgaza ikame edilmesine bağlı olarak yüzde 7 artmasının beklendiğini vurguladı.