Antalya hava yolunda yeni turist rekoru

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, kente hava yoluyla gelen yabancı turist sayısında 17 Haziran Cumartesi günü büyük bir başarıya imza atıldığını duyurdu. Bu tarihte 86 bin 278 kişi ve 1081 uçak ile yeni bir rekor kırıldı.

Antalya, dünya turizminin önemli destinasyonları arasında yer alırken, 640 kilometrelik sahil şeridi ve yüksek hizmet kalitesiyle öne çıkan konaklama tesisleriyle dikkat çekiyor. 2023 yılında turist sayıları açısından pandemi öncesi döneme geri dönüş sağlayan Antalya, en yüksek rakamlara ulaşılan 2019 yılını geride bırakmayı başardı. Kentte yeni rekorlar da kırılmaya devam ediyor.

Turist sayıları bakımından sayıların iyi gittiğini, mutlu ve memnun olduklarını dile getiren Antalya Valisi Ersin Yazıcı, “17 Haziran Cumartesi günü bir rekor kırdık. Milletimiz adına bence sevindirici. 17 Haziran’da havalimanlarımızdan 86 bin 278 yabancı yolcu girişi oldu. Aynı gün 1081 uçak iniş ve kalkışıyla da rekor kırdık. O gün gelen- giden toplam 187 bin 968 yerli ve yabancı yolcu sayısı. Bu havalimanlarımızın, sunduğumuz hizmetin kalitesiyle de doğru orantılıdır. Havalimanımızın büyütme çalışmaları da devam ediyor bu arada. Herhangi bir aksaklık olmadan hem yabancılara hem yerliye hizmet sunmaya devam ediliyor” dedi.

Antalya Valisi Ersin Yazıcı, bu yılın 1 Ocak-19 Haziran döneminde toplam turist sayısında geçen yıla göre %33’lük bir artış yaşandığını duyurdu. Toplam yabancı turist sayısının 4 milyon 695 bin 464’e yükseldiğini belirtti. Aynı dönemde Antalya’ya gelen turist sayısında geçen yıla göre 1 milyon 153 binlik bir artış gerçekleşti.