Amazon’daki kuraklık 500 bin kişinin temel gıdalara erişmesini engelleyebilir

Amazon Yağmur Ormanları’ndaki kuraklık nedeniyle yıl sonuna kadar 500 bin kişinin temel gıdalara erişiminde sıkıntılar yaşayabileceği belirtildi. Su sıcaklığının yer yer 39 dereceyi aştığı Brezilya Amazonlarında son bir haftada 100’den fazla ölü yunus bulunduğu da bildirildi.

Brezilya’nın Amazon bölgesinde, mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklık ortalamaları sebebiyle nehir seviyelerinde tarihi düşüşler olduğu ve yıl sonuna kadar 500 bin kişinin temel gıdalara erişiminde sıkıntılar yaşayabileceği belirtildi.

Özellikle geçimini balıkçılıktan sağlayan insanlar için kuraklığın ciddi sorun haline geldiği vurgulanan açıklamada, iki hafta önce çevresel acil durum ilan edildiği aktarıldı.

Açıklamada, acil durum kapsamında, devlet sivil koruma teşkilatının bölge halkına yiyecek, su ve hijyen yardımında bulunacağı bilgisi paylaşıldı. El Nino hava olayları kaynaklı kuraklıkla boğuşan Amazon Yağmur Ormanları’nın ciddi yağış eksikliği yaşadığı ifade ediliyor.

Amazonlarda kuraklık, iklim değişikliği ve çevresel sorunlara ilişkin her fırsatta açıklamalarda bulunan Devlet Bakanı Luiz Inacio Lula da Silva’nın bölgeye 20 milyon dolar kaynak sağlayacağı bildirildi.

1 Haftada 100’den Fazla Yunus Öldü

Su sıcaklığının yer yer 39 dereceyi aştığı Brezilya Amazonlarında son bir haftada 100’den fazla ölü yunus bulunduğu da bildirildi. CNN’in haberine göre, Brezilya Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Bakanlığının finanse ettiği Mamiraua Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada, ölü yunusların tamamının Tefe Gölü’nde bulunduğu ifade edildi.

Bölgede son bir haftada 100’den fazla yunusun ölümünün “olağandışı” olduğu vurgulanan açıklamada, uzmanların bu olayı kuraklıkla ve Tefe Gölü’ndeki su sıcaklığının yer yer 39 dereceyi aşmasıyla bağlantılı olarak değerlendirdiği belirtildi.

Mamiraua Enstitüsü araştırmacılarından Andre Coelho, yaptığı açıklamada, bölgedeki yunusların başka nehirlere nakledilebileceğini ancak bunun çok güvenli olmadığını söyledi. Coelho, “Hayvanları doğaya salmadan önce sudaki toksinleri veya virüsleri tespit etmek önemli” ifadesini kullandı. Yetkililer, gelecek birkaç haftada da yunusların ölümüne yol açabilecek şiddette kuraklık beklendiğine dair uyardı.