Alzheimer’ı yavaşlatan ilaca ABD’den onay verildi

ABD Gıda ve İlaç Dairesi, Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlattığı öğrenilen Leqembi isimli ilaca tam onay verdi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ocak ayında ön onayı alınan, yetişkinlerde görülen Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatmak amacıyla üretilen bir ilacı ilk kez tam onay aldı.

FDA’da Nörobilim Ofisi yetkilisi Teresa Buracchi, FDA’nın onayıyla ilacın Alzheimer hastaları için ‘güvenli ve etkili’ bir tedavi olduğunun doğrulandığını aktardı.

Araştırmalara göre, 18 aylık tedavi ile hastalığın ilerlemesini yüzde 27 yavaşlattığı anlaşılan ilacın, beyindeki amiloid-beta plaklarını hedef aldığı görülüyor.

İlaç, hafıza ve düşünmedeki zayıflamayı yavaşlatabileceğini ortaya koyan, türünün ilk örneği olarak gösteriliyor. Piyasadaki diğer ilaçlar hastalığın yalnızca semptomlarını hedef alıyordu.

Diğer yandan uzmanlar, ilacın hastalığı durdurmayacağı ve yalnızca ilk evredeki kişilerin daha bağımsız hareket edebilmelerini sağlayabileceğini tahmin ediyor.

Alzheimer Derneği’nin verilerine göre, ABD’de 65 yaş ve üstü yaklaşık 6,7 milyon yetişkin Alzheimer hastalığından muzdarip.